Boris Kidrič

Dziś Boris Kidrič jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest to debata polityczna, zjawisko kulturowe, postęp technologiczny czy wydarzenie historyczne, Boris Kidrič budzi ciekawość i zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Boris Kidrič, analizując jego wpływ w różnych obszarach i oferując szeroką i kompletną wizję tego tematu, który jest dziś tak aktualny.

Boris Kidrič
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1912
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

11 kwietnia 1953
Belgrad

Zawód, zajęcie

polityk

Narodowość

słoweńska

Partia

Związek Komunistów Jugosławii

Boris Kidrič (ur. 10 kwietnia 1912 w Wiedniu, zm. 11 kwietnia 1953 w Belgradzie) – słoweński i jugosłowiański polityk, premier Słowenii (1945–1946), minister przemysłu Jugosławii[1].

Życiorys

W 1928 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Jugosławii (KPJ). Za swoją działalność polityczną był pozbawiany wolności. Następnie przebywał na emigracji w Wiedniu, Pradze i Paryżu[1].

W 1935 roku został sekretarzem komitetu centralnego komunistycznej młodzieżówki. W 1940 roku stał się członkiem KC KPJ. W trakcie II wojny światowej współorganizował antyfaszystowski ruch oporu w Słowenii. Był komisarzem sztabu generalnego Narodowej Armii Wyzwolenia Jugosławii[1].

6 maja 1945 stanął na czele rządu Socjalistycznej Republiki Słowenii. W 1946 roku został ministrem przemysłu Jugosławii. Przewodniczył też komisji planowania i radzie ekonomicznej. Zasiadał w federalnej radzie ds. gospodarki. Był czołowym jugosłowiańskim ideologiem ekonomicznym i twórcą koncepcji systemu samorządności robotniczej[1].

Przypisy

  1. a b c d Kidrič, Boris – Hrvatska enciklopedija. enciklopedija.hr. . (chorw.).