Bomba

W dzisiejszym świecie Bomba zyskał duże znaczenie w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko akademickie, zawodowe czy osobiste, Bomba przyciąga uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Bomba stał się tematem szerokiego zainteresowania. W tym artykule zbadamy znaczenie i zakres Bomba, a także jego implikacje w różnych aspektach życia codziennego. Od powstania do dzisiejszej ewolucji Bomba zachęca nas do refleksji nad jego znaczeniem i wpływem na świat, w którym żyjemy.

Ciężka bomba lotnicza GBU-43/B MOAB

Bombabroń w postaci ładunku materiału wybuchowego, zazwyczaj w specjalnej obudowie, wyposażonego w mechanizm detonujący (zapalnik). To rodzaj pocisku o działaniu wybuchowym służący do niszczenia celów naziemnych, nawodnych lub podwodnych zrzucany z samolotu (bomba lotnicza) albo z okrętu (bomba głębinowa)[1]. Służy przede wszystkim do niszczenia obiektów siłą energii wybuchu, rażąc odłamkami lub wywołując pożar. Bomby zaliczane do broni masowego rażenia zamiast materiału wybuchowego posiadają atomowy, biologiczny lub chemiczny ładunek bojowy.

Określenie „bomba” w ujęciu wojskowym odnosi się przeważnie do amunicji zrzucanej ze statków powietrznych (bomby lotnicze) albo zrzucanej z samolotów lub okrętów i służącej do zwalczania okrętów podwodnych (bomby głębinowe). Dawniej była to także amunicja artyleryjska w kształcie kuli wypełnionej prochem zapalanym za pomocą lontu. Z drugiej strony bombami nazywa się też naziemne urządzenia wybuchowe, stacjonarne lub przenośne, używane najczęściej w celach kryminalnych lub terrorystycznych (porównaj wojskowe: mina i fugas).

Konstrukcja bomby AN-M56
B-2 Spirit zrzucający bomby Mark 82, 1994, Kalifornia
Wybuch japońskiej bomby na pokładzie USS Enterprise (CV-6), 24 sierpnia 1942 r.

Rodzaje bomb

Inne podziały bomb

Główne:

  • burzące
  • odłamkowe
  • burząco-odłamkowe
  • kulkowe

Specjalne:

  • oświetlające
  • błyskowe
  • sygnalizacyjne
  • propagandowe

Bomby będące bronią masowego rażenia:

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia