Bogdan Czyżewski (duchowny)

W tym artykule zbadamy Bogdan Czyżewski (duchowny) i jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Bogdan Czyżewski (duchowny) jest tematem zainteresowania i debaty od dawna, a jego znaczenie jest nadal widoczne w różnych obszarach. Przeanalizowane zostaną różne perspektywy i podejścia, które pojawiły się wokół Bogdan Czyżewski (duchowny), a także ich ewolucja w czasie. Ponadto omówione zostaną implikacje, jakie Bogdan Czyżewski (duchowny) może mieć w różnych kontekstach, od życia codziennego po poziom globalny. W tym artykule dokonamy wyczerpującej analizy Bogdan Czyżewski (duchowny) i jego wpływu na różne aspekty społeczeństwa, mając na celu przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji tego szerokiego i znaczącego tematu.

Bogdan Czyżewski
Profesor nauk teologicznych
Kraj działania

Polska

Data i miejsce urodzenia

5 marca 1962 roku
Nakło nad Notecią

Wykładowca Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu
Okres sprawowania

od 1993

Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie
Okres sprawowania

2003–2007

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Archidiecezja gnieźnieńska

Prezbiterat

30 maja 1987

Odznaczenia
Kawaler Orderu Grobu Świętego

Bogdan Czyżewski (ur. 5 marca 1962 w Nakle nad Notecią) – polski prezbiter Kościoła katolickiego, profesor teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dziekan Kapituły Prymasowskiej w Gnieźnie[1].

Życiorys

Pochodzi ze wsi Sadki w województwie kujawsko-pomorskim. Urodził się 5 marca 1962 roku w Nakle nad Notecią. W 1981 ukończył egzaminem maturalnym Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. 30 maja 1987 roku, po ukończeniu Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Józefa Glempa, ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego. Był wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława we Wrześni. Pełnił funkcję kapelana abp. Henryka Muszyńskiego, redaktora naczelnego „Studia Gnesnensia” oraz liczne funkcje w organach gnieźnieńskiej Kurii Metropolitalnej. W latach 2003–2007 był rektorem gnieźnieńskiego seminarium, a w latach 2003–2016 pełnomocnikiem dziekana ds. organizacji studiów gnieźnieńskiej sekcji poznańskiego Wydziału Teologicznego[2]. 21 czerwca 2016 roku otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych z rąk prezydenta Andrzeja Dudy[3].

W 2017 roku został przyjęty w poczet członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie[4].

Praca dydaktyczna

W latach 1988–1992 odbywał studia specjalistyczne z zakresu patrologii w Instytucie Katolickim w Paryżu. W 1991 roku uzyskał stopień licencjata naukowego, a w 1995 roku stopień doktora teologii[5]. W 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a dwa lata później tytuł profesora nadzwyczajnego poznańskiego wydziału teologicznego. Od 1993 roku prowadzi wykłady z języka łacińskiego i patrologii w gnieźnieńskim seminarium duchownym oraz Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Od 2006 wykłada także historię Kościoła starożytnego[6].

Przypisy

  1. Kapituła Prymasowska. Archidiecezja Gnieźnieńska. . .
  2. Dane biograficzne. Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu. .
  3. Nominacja profesorska. Archidiecezja Gnieźnieńska. .
  4. Inwestytura OESSH Siedlce 2017. Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. .
  5. Studia. Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu. .
  6. Praca dydaktyczna. Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu. .

Linki zewnętrzne