Bożena Czerny

Dzisiaj porozmawiamy o Bożena Czerny, temacie, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie i debatę. Bożena Czerny to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, każdej płci i klasy społecznej, ponieważ ma znaczenie w różnych obszarach codziennego życia. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom i aspektom związanym z Bożena Czerny, analizując jego możliwe konsekwencje, implikacje i możliwe rozwiązania. Aby zaoferować całościowe spojrzenie na Bożena Czerny, zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na obecne społeczeństwo. Dołącz do nas w tej podróży, aby lepiej zrozumieć Bożena Czerny i jego wpływ na nasz świat!

Bożena Jadwiga Czerny
Data i miejsce urodzenia

15 października 1952
Kłodzko

prof. dr hab. nauk fizycznych
Specjalność: astrofizyka
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

1984 – astrofizyka teoretyczna
Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

1989 – astrofizyka teoretyczna
Uniwersytet Warszawski

Profesura

1996

Praca naukowa
Instytucja

Polska Akademia Nauk

Instytut

CFT PAN w Warszawie

Okres zatrudn.

od 2015

Bożena Jadwiga Czerny (ur. 15 października 1952 w Kłodzku) – polska astronom, profesor doktor habilitowana.

Życiorys

Ukończyła studia fizyczne na Uniwersytecie Warszawskim w 1974 roku[1]. Doktorat z astrofizyki w 1984 roku, habilitacja w 1989, tytuł profesorski otrzymała w 1996. Przez wiele lat pracowała jako asystent, adiunkt i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie[2]. Od 2015 roku pracuje w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.

Jej badania dotyczą struktury i ewolucji jąder aktywnych galaktyk, czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej oraz innej tematyki od źródeł rentgenowskich, błysków gamma aż po kosmologię. Kierowała również zespołem, który analizował metody wyznaczania mas czarnych dziur[3].

Bożena Czerny jest współzałożycielką grupy badaczy jąder aktywnych galaktyk i członkinią Rady Narodowego Centrum Nauki. W kadencji 2011–2013 była prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Nagrody

Przypisy

  1. CV Bożeny Czerny
  2. Prof. dr hab. Bożena Jadwiga Czerny, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  3. Ludwika Tomala, PAP: Badacze "zważyli" czarną dziurę i odważają się przyznać: coś tu nie gra. naukawpolsce.pap.pl, 11 lutego 2016.
  4. European Astronomical Society 2022 Prizes. eas.unige.ch. . (ang.).

Linki zewnętrzne