Bitwa pod Goes

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Bitwa pod Goes, analizując jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i możliwe implikacje na przyszłość. Bitwa pod Goes to temat, który przykuł uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa, wywołując debatę i refleksję w różnych obszarach. Na przestrzeni lat Bitwa pod Goes ewoluował i dostosowywał się do zmieniających się okoliczności, wpływając na całe pokolenia i pozostawiając swój ślad w historii. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zajmiemy się różnymi perspektywami Bitwa pod Goes, od jego znaczenia w przeszłości po znaczenie we współczesnym świecie, zapewniając w ten sposób wszechstronną wizję, która pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i rolę w dzisiejszym społeczeństwie.

Bitwa pod Goes
Wojna osiemdziesięcioletnia
Ilustracja
Oblężenie Goes
Czas

1572

Miejsce

Goes

Terytorium

Holandia

Wynik

Zwycięstwo Hiszpanów

Strony konfliktu
powstańcy niderlandzcy Hiszpania
Dowódcy
Jerome Tseraerts Cristóbal de Mondragón
Siły
3 000 3 000
Straty
wysokie nieznane
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
51°30′N 3°53′E/51,500000 3,883333

Bitwa pod Goes – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1572 w trakcie wojny osiemdziesięcioletniej.

Twierdza Goes znajdująca się na wyspie Beveland Południowy na zachód od Bergen op Zoom w roku 1572 znajdowała się w rękach hiszpańskich i była oblegana przez powstańców. Z pomocą oblężonym wyruszyło 3000 Hiszpanów pod wodzą Cristóbala de Mondragóna. Dowódca hiszpański odnalazłszy dogodne przejście, nakazał swoim żołnierzom marsz w wodzie, która w tym miejscu sięgała im powyżej ramion. Po sześciogodzinnym marszu, podczas którego zginęło 9 ludzi, Hiszpanie po krótkim odpoczynku ruszyli do ataku na pozycje oblegających Goes rebeliantów. Holendrzy niespodziewający się przeciwnika, który nagle pojawił się z "głębi morza" zostali rozbici, a miasto odblokowane.

Bibliografia

  • Stephen Turnbull: Wojny złotego wieku. Od upadku Konstantynopola do wojny trzydziestoletniej, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2007.