Bitwa o szyny (film)

W dzisiejszym świecie Bitwa o szyny (film) stał się tematem o rosnącym zainteresowaniu i znaczeniu. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, gospodarkę czy codzienne życie ludzi, Bitwa o szyny (film) jest kwestią, której nie możemy zignorować. W tym artykule szczegółowo zbadamy wszystkie aspekty związane z Bitwa o szyny (film), od jego początków i ewolucji po wpływy w różnych obszarach. Przyjrzymy się, jak Bitwa o szyny (film) zmienił nasz sposób życia i jak będzie nadal kształtował naszą przyszłość. Dodatkowo zbadamy potencjalne implikacje i wyzwania, jakie stwarza Bitwa o szyny (film), a także możliwości i korzyści, jakie może przynieść. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną odkryć i refleksji na temat Bitwa o szyny (film), tematu, który niewątpliwie naznaczy naszą teraźniejszość i przyszłość.

Bitwa o szyny
La bataille du rail
Gatunek

wojenny

Rok produkcji

1946

Data premiery

27 lutego 1946

Kraj produkcji

Francja

Język

francuski

Czas trwania

85 min

Reżyseria

René Clément

Scenariusz

René Clément

Główne role

Marcel Barnault
Jean Clarieux
Jean Daurand

Muzyka

Yves Baudrier

Zdjęcia

Henri Alekan

Montaż

Jacques Desagneaux

Produkcja

Pierre Lévy-Corti

Wytwórnia

Coopérative Générale du Cinéma Français

Bitwa o szyny (fr. La bataille du rail) – francuski film wojenny z 1946 roku w reżyserii René Clémenta. Zdjęcia kręcono na terenie departamentów Côtes-d’Armor oraz Sarthe.

Obraz poświęcony jest działalności francuskich pracowników kolei, którzy sabotowali niemieckie linie zaopatrzeniowe podczas II wojny światowej. Film służył zaakcentowaniu roli, jaką odegrał francuski ruch oporu w trakcie operacji Overlord[1].

Na pierwszym w historii MFF w Cannes Bitwa o szyny otrzymała Międzynarodową Nagrodę Jury (ówczesne Grand Prix, czyli druga nagroda), a sam Clément został uhonorowany wyróżnieniem dla najlepszego reżysera[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne