Bibliofilstwo

W dzisiejszym świecie Bibliofilstwo stał się tematem istotnym i interesującym dla osób z różnych dziedzin i profili. Niezależnie od tego, czy są to badacze, profesjonaliści, studenci, czy po prostu ciekawskie osoby, Bibliofilstwo przykuł uwagę i wywołał debatę w różnych przestrzeniach. Od wpływu na społeczeństwo po globalne implikacje, Bibliofilstwo okazał się tematem, który zasługuje na dogłębne zbadanie i analizę. W tym artykule zagłębimy się w różne wymiary Bibliofilstwo, aby zrozumieć jego znaczenie i wpływ na naszą rzeczywistość.

Carl Spitzweg, Mól książkowy, 1850

Bibliofilstwo (gr. biblos – książka, phileo – kocham) – miłośnictwo i znawstwo w zbieraniu książek, uwzględniające zarówno dobór tematyczny (np. kolekcjonowanie dzieł z zakresu hippiki) jak też rzadkość dzieła[1].

Terminu „bibliofilstwo” użył po raz pierwszy Richard de Bury, kanclerz Edwarda III, jeden z najwybitniejszych bibliofilów, w dziele O miłości do ksiąg[2] (łac. Philobiblon) (1344, druk 1473)[3].

Książki będące przedmiotem pasji bibliofilskiej często wyrabiane są na cennych i kosztownych, ręcznie czerpanych papierach, ilustrowane oryginalnymi sztychami (np. drzeworytami lub miedziorytami) i oprawione w artystyczne oprawy introligatorskie. Miłośnicy ksiąg zwracają dużą uwagę na wysokość nakładu. Wszystkie egzemplarze edycji powinny być numerowane. Bibliofile zwracają również uwagę na obecność rzadkich ekslibrisów[4].

Zobacz też

 Wykaz literatury uzupełniającej: Bibliofilstwo.

Przypisy

  1. Słowniczek Podstawowych Pojęć Bibliofilskich. Rycerski Zakon Bibliofilski z Kapitułą Orderu Białego Kruka, 04.05.2009. . .
  2. Richard Aungerville: O miłości do ksiąg to jest Philobiblon. Lwów: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1921.
  3. Elżbieta Budkiewicz, Renata Mroczek, Małgorzata Nahotko: Biuletyn informacyjny nr 1. biblioteka.awf.krakow.pl, 2002. s. 40. .
  4. Biogramy. Rycerski Zakon Bibliofilski z Kapitułą Orderu Białego Kruka, 2009-05-04. . .

Linki zewnętrzne