Biała sukienka

Dziś Biała sukienka to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. Jest to temat obecny od wieków i wciąż ewoluujący. Z różnych perspektyw i podejść Biała sukienka przykuł uwagę ekspertów, badaczy, polityków i obywateli. Wraz z rozwojem technologii i komunikacji Biała sukienka stał się problemem o znaczeniu globalnym, dotykającym ludzi w każdym wieku i w każdym stanie. W tym artykule zbadamy różne aspekty i debaty toczące się wokół Biała sukienka, w celu zrozumienia jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.

Biała sukienka
Gatunek

dramat obyczajowy

Data premiery

19 czerwca 2003

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

65 minut

Reżyseria

Michał Kwieciński

Scenariusz

Doman Nowakowski

Główne role

Sambor Czarnota
Paweł Małaszyński

Muzyka

Andrzej Bohdanowicz

Zdjęcia

Bartosz Prokopowicz

Montaż

Andrzej Bohdanowicz

Produkcja

Janusz Morgenstern

Biała sukienka z cyklu Święta polskiepolski film telewizyjny z 2003 roku w reżyserii Michała Kwiecińskiego na podstawie scenariusza Domana Nowakowskiego. Okres zdjęciowy trwał od 16 sierpnia - 2 września 2002[1].

Opis fabuły

W podbiałostockiej wsi w święto Bożego Ciała trwają ostatnie przygotowania do procesji. Maciek, młody dorobkiewicz i pozer, podróżuje z Warszawy do rodzinnego Białegostoku. Zabiera autostopowicza, rówieśnika Damiana, który jest jego przeciwieństwem. Mężczyźni, prowadząc dyskusję światopoglądową, kierują się w stronę wsi. Tam zaś nie ustaje spór zwaśnionych rodzin – zamożnych Kowali i ubogich Suszków. Ci ostatni zażarcie się kłócą. Żona wymyśla mężowi i zapomina o sukience córki. Na białej tkaninie odciska się brunatny ślad żelazka[2].

Obsada

Przypisy

  1. Biała sukienka , FilmPolski (pol.).
  2. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 46. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne