Dziś Bayer Full to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach społeczeństwa. Temat ten od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, budząc zainteresowanie ekspertów, naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Znaczenie Bayer Full polega na jego wpływie na różne aspekty życia codziennego, a także na podejmowanie decyzji na poziomie politycznym, społecznym i gospodarczym. Dlatego istotne jest dogłębne zrozumienie aspektów związanych ze Bayer Full, jego implikacjami oraz krótko- i długoterminowymi skutkami. Dlatego w tym artykule kompleksowo i obiektywnie zajmiemy się różnymi aspektami związanymi z Bayer Full, aby zapewnić jasną i kompletną wizję tego, tak aktualnego dzisiaj tematu.
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Wydawnictwo | |
Skład | |
Sławomir Świerzyński, Paweł Opasiński, Beata Jasińska, Roman Matuszewski, Sebastian Świerzyński, Nikola Świerzyńska. | |
Byli członkowie | |
Arkadiusz Kamiński, Jacek Łyziński, Tomasz Rudziński, Dina Fudała | |
Strona internetowa |
Bayer Full – najstarszy i jeden z najpopularniejszych zespołów nurtu polskiej muzyki tanecznej (disco polo)[4]. Liderem i wokalistą zespołu jest Sławomir Świerzyński[5].
Grupa ma w swoim dorobku siedem płyt, jak sama podaje sprzedanych w łącznym nakładzie 16 mln egzemplarzy[5].
Zespół istnieje od 19 listopada 1984[6]. Na początku istnienia zespół występował na weselach, a później także na przeglądach i festiwalach[5], w tym przeglądach piosenki turystycznej i poezji śpiewanej[7]. W 1991 roku zespół podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy[5].
W 1993 piosenka „Moja muzyka”, którą nagrał zespół, była emitowana na antenie TVP1 w programie muzycznym „Muzyczna Jedynka”[8][9]. W latach 1994–2002 piosenki zespołu były emitowane na antenie telewizji Polsat w programie muzycznym Disco Relax[10].
W 1995 zespół zaangażował się w kampanię prezydencką Waldemara Pawlaka, zaś lider zespołu w 1997 startował do Sejmu z listy PSL. W 1997 Bayer Full jako jedyny zespół tego nurtu muzyki nagrał płytę z piosenkami religijnymi. Od 1996 Sławomir Świerzyński jest organizatorem corocznej Biesiady Weselnej w Węgrowie, która odbywa się pod patronatem TVP2[5].
Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie. Przez 35 lat występów w zespole przewinęło się ponad 50 osób[11].
Członkami zespołu byli m.in.
Jacek Łyziński (wokal, gitara), Jarosław Czajkowski (wokal, gitara basowa) - pierwsi członkowie zespołu w latach 1984-1994 r.
Jacek Koszewski (instrumenty klawiszowe, opiekun muzyczny od 1993 do 1994 r.), Jacek Fudała (wokal, instrumenty klawiszowe), Dina Fudała (wokal), Artur Pyciarz (wokal, gitara), Joanna Domagała (wokal), Michał Przytula (saksofon tenorowy), Piotr Kelm (skrzypce), Paweł Mielnik (gitara elektryczna i akustyczna), Krzysztof Kwiatkowski (instrumenty klawiszowe, akordeon), Iwona Ościk (saksofon), Krzysztof Sochacki (saksofon) oraz Paweł Opasiński (wokal, gitara).
W obecnym składzie są: Sławomir Świerzyński (wokal), Nikola Świerzyńska-Dutkiewicz (wokal), Beata Jasińska (wokal), Roman Matuszewski (wokal, perkusja), Damian Świerzyński (wokal), Sebastian Świerzyński (wokal)[12]. Z zespołem w roli wokalistki w chórkach występuje niekiedy również żona Sławomira Świerzyńskiego i manager zespołu – Renata Świerzyńska.
Bayer Full jest laureatem i zdobywcą licznych nagród zdobytych na festiwalach i w różnych plebiscytach[9].
W 2010 powstał pomysł występów zespołu w Chinach, z inspiracji sinologa i dziennikarza Krzysztofa Darewicza, z przetłumaczonymi i częściowo napisanymi przez niego tekstami piosenek[25][26]. Sprawa stała się wówczas głośna w mediach, służąc promocji zespołu, a jego lider Sławomir Świerzyński w wywiadach twierdził o ogromnej popularności zespołu w Chinach, granych tam koncertach i zawartym kontrakcie na 67 mln egzemplarzy płyt[25]. Na kanwie tego w 2011 reżyser Maciej Bochniak wyprodukował film dokumentalny pt. Miliard szczęśliwych ludzi, opowiadający o podróży zespołu i jego występach w Chinach[27]. Według Krzysztofa Darewicza nie doszło jednak ani do wydania płyty w Chinach, ani koncertów tam zespołu, a zespół nagrał jedynie materiał promocyjny dla telewizji chińskiej i nie opanował utworów w stopniu wystarczającym do ich wykonywania na żywo, wykonując je na nielicznych występach w Polsce z playbacku[25]. Doszło jedynie do udostępnienia płyty z chińskimi wersjami piosenek na rynek polski, aczkolwiek nie wydanej oficjalnie[25][28].
Lider zespołu oskarżany jest także o kilkakrotne dopuszczanie się plagiatów lub innego naruszania praw autorskich oryginalnych autorów piosenek z kręgu piosenki turystycznej, które były wydawane na płytach Bayer Full bez wskazania rzeczywistego autora i uregulowania kwestii licencyjnych. Dotyczy to między innymi takich przebojów grupy, jak: „Bo to jest moja muzyka”, „Tawerna »Pod Pijaną Zgrają”[29], „Wszyscy Polacy”, „Gdzie ta keja”[30]. Również Marek Drajewicz oskarża zespół o wykorzystanie bez jego zgody i podania autora opracowanych przez niego chińskich tekstów kilkunastu piosenek[25].