Barbara Hyla-Makowska

W tym artykule temat Barbara Hyla-Makowska zostanie omówiony z różnych perspektyw i podejść. Barbara Hyla-Makowska był przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach, a jego znaczenie nie pozostało niezauważone w dzisiejszym społeczeństwie. Przez lata Barbara Hyla-Makowska wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów, którzy badali jego różne aspekty i wymiary. W tym sensie postaramy się przeanalizować i zrozumieć wagę i znaczenie Barbara Hyla-Makowska w obecnym kontekście, a także jego wpływ w różnych sferach życia codziennego. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się przedstawić kompleksową i wzbogacającą wizję Barbara Hyla-Makowska, zagłębiając się w jego wpływ i znaczenie we współczesnym świecie.

Barbara Hyla-Makowska
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1946
Przasnysz

Data i miejsce śmierci

17 listopada 2022
Bydgoszcz

Posłanka na Sejm RP II, III i IV kadencji
Okres

od 1993
do 2005

Przynależność polityczna

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej

Barbara Zofia Hyla-Makowska z domu Szczygielska (ur. 30 marca 1946 w Przasnyszu, zm. 17 listopada 2022[1] w Bydgoszczy[2]) – polska polityk, działaczka związkowa i nauczycielka, posłanka na Sejm II, III i IV kadencji.

Życiorys

Córka Kazimierza i Jadwigi[2]. Ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Pracowała jako nauczycielka, następnie była pracownikiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. W ZNP w latach 90. pełniła m.in. funkcję prezesa zarządu oddziału w Bydgoszczy.

W 1993 i 1997 uzyskiwała mandat poselski z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu bydgoskiego. W 1999 została członkinią nowo powstałej partii SLD. W 1998 uzyskała mandat radnej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który wykonywała do 2000. W 2001 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia koalicji SLD-UP z nowego okręgu bydgoskiego. W 2005 nie kandydowała do parlamentu, a w 2006 bez powodzenia startowała ponownie do sejmiku.

Została pochowana na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy[3].

Odznaczenia

Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi. W 1999 otrzymała peruwiański Krzyż Wielki Orderu Zasługi za Wybitną Służbę (Orden al Mérito por Servicios Distinguidos)[4].

Przypisy

  1. Zmarła Barbara Hyla-Makowska. Była posłanką, nauczycielką, szefową ZNP. radiopik.pl, 18 listopada 2022. .
  2. a b Barbara Hyla-Makowska. rejestry-notarialne.pl. .
  3. Jarosław Więcławski: Ostatnie pożegnanie Barbary Hyli-Makowskiej, byłej bydgoskiej posłanki. expressbydgoski.pl, 23 listopada 2022. .
  4. Condecorados: Orden al Merito por Servicios Distinguidos. rree.gob.pe. . (hiszp.).

Bibliografia