Bandung

Obecnie Bandung to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach życia codziennego. Wraz z postępem technologii i globalizacją Bandung stał się dla wielu centralnym punktem dyskusji i zainteresowań. Zarówno pod względem akademickim, jak i osobistym Bandung wywołał ciekawość i debatę na temat jego implikacji i konsekwencji. Niezależnie od tego, czy chodzi o kontekst społeczny, polityczny, gospodarczy czy naukowy, Bandung wywołał niekończące się refleksje i badania, które miały na celu rozwikłanie jego złożoności i konsekwencji dla dzisiejszego społeczeństwa. W tym artykule zbadamy niektóre z najważniejszych wymiarów Bandung i jego wpływ na nasze środowisko.

Bandung
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Indonezja

Prowincja

Jawa Zachodnia

Burmistrz

Dada Rosada

Powierzchnia

167,67 km²

Wysokość

768 m n.p.m.

Populacja (2020)
• liczba ludności


2 444 160

Nr kierunkowy

022

Kod pocztowy

40111–40973

Tablice rejestracyjne

D

Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Bandung”
Ziemia6°55′S 107°36′E/-6,916667 107,600000
Strona internetowa

Bandungmiasto w Indonezji, ośrodek administracyjny prowincji Jawa Zachodnia, liczy ponad 2,4 mln mieszkańców[1], a razem z przedmieściami około 6 milionów[2].

Geografia

Położone na wyżynach zachodniej Jawy na wysokości 715 m n.p.m. nad rzeką Cikapundung. Jest położone w Kotlinie Bandung, otoczonej przez wulkany, wśród których niektóre z nich są nadal aktywne. Miasto leży w obszarze aktywnym sejsmicznie[3].

Historia

Miasto zostało założone w 1810 r. przez osadników holenderskich. Silnie rozwinęło się pod koniec XIX wieku po doprowadzeniu linii kolejowej.

Gospodarka

Bandung to ośrodek przemysłu włókienniczego, elektrotechniczny, maszynowego oraz chemicznego[4]. międzynarodowy port lotniczy Husein Sastranegara.

Kultura

Siedziba wyższych uczelni:

Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Bandung.

Polityka

W 1955 r. miała tu miejsce konferencja tzw. państw niezaangażowanych, które wypowiedziały się przeciw wojnie i kolonializmowi. Wzięło w niej udział wszystkie dwadzieścia siedem niezależnych państw Azji i Afryki, a także mających wkrótce uzyskać niepodległość Sudanu i Złotego Wybrzeża. W konferencji wzięli też udział przedstawiciele Greków cypryjskich, Afroamerykanów z USA, ludności kolorowej Związku Południowej Afryki oraz zależnych społeczeństw Algierii, Malajów, Maroka i Tunezji. Uczestnicy opowiedzieli się za ostateczną likwidacją kolonializmu, dyskryminacji rasowej oraz za neutralnością wobec polityki supermocarstw.

Współpraca

Miejscowości partnerskie:

Ludzie związani z Bandungiem

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Bandungiem.

Przypisy

  1. DEMOGRAFI KOTA BANDUNG, www.bandung.go.id (indonez.).
  2. World Urban Areas, www.demographia.com , s. 24 (ang.).
  3. KONDISI GEOGRAFI KOTA BANDUNG, www..bandung.go.id (indonez.).
  4. Bandung, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .
  5. Sejarah dan Masa Depan. Institut Teknologi Bandung. . . (indonez.).
  6. Universitas Katolik Parahyangan. SRV4 PDDIKT: Pangkalan Data Pendidikan Tinggi. . . (indonez.).
  7. Universitas Katolik Parahyangan. PDDikti: Pangkalan Data Pendidikan Tinggi. . . (indonez.).
  8. Rahardjo Darmanto Djojodibroto: Tradisi kehidupan akademik. Galangpress Group, 2004, s. 39. ISBN 978-979-9341-94-5. (indonez.).

Linki zewnętrzne