Bambiraptor

Obecnie Bambiraptor stał się tematem zainteresowania wielu ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla nauki i technologii, Bambiraptor przyciągnął uwagę naukowców, badaczy i specjalistów z różnych dziedzin. Kontynuując eksplorację wymiarów Bambiraptor, napotykamy nieskończone możliwości i wyzwania, które zapraszają nas do refleksji nad jego znaczeniem w naszym codziennym życiu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Bambiraptor i jego wpływowi na nasze codzienne życie, a także możliwościom, jakie oferuje na przyszłość.

Bambiraptor
Burnham et al., 2000
Okres istnienia: 75 mln lat temu
75/75
75/75
Ilustracja
Czaszka bambiraptora (Oxford University Museum of Natural History)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury gadziomiedniczne

Podrząd

teropody

Infrarząd

tetanury

(bez rangi) celurozaury
Nadrodzina

deinonychozaury

Rodzina

dromeozaury

Rodzaj

Bambiraptor

Gatunki

Bambiraptor feinbergi

Bambiraptorrodzaj teropoda z rodziny dromeozaurów (Dromaeosauridae).

W roku 1995 14-letni pasjonat paleontologii Wes Linster poszukiwał skamieniałości na rodzinnym ranczu w Montanie. Natrafił tam na zachowany w ponad 90% szkielet młodocianego dromeozauryda wieku górnokredowego. Dinozaur został nazwany Bambiraptor feinbergi. Nazwa rodzajowa odnosi się Bambiego (postaci z filmu Disneya), a epitet gatunkowy honoruje bogatą rodzinę, która wykupiła okaz i przekazała muzeum na Florydzie. Obecnie okaz znajduje się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Dyrektor Florydzkiego Instytutu Paleontologicznego Martin Shugar nazwał znalezisko „kamieniem z Rosetty” paleontologii. John Ostrom powiedział, że to „klejnot”. Przeprowadzone badania zdają się wskazywać, że bambiraptor potrafił manewrować swoimi dłońmi w niezwykle zaawansowany sposób[1]. Bardzo rozwinięty móżdżek może wskazywać na nadrzewny tryb życia.

Wymiary (osobnik młodociany)[2]:

  • długość – 0,7 m
  • wysokość – 0,3 m
  • masa ciała – 2 kg
Szkielet bambiraptora (Oxford University Museum of Natural History)

Przypisy

  1. Jeff Hecht. Birdlike dinosaur boasted opposable fingers. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 26, s. 897, 2007. (ang.). 
  2. A New Species. American Museum of Natural History. . (ang.).

Linki zewnętrzne