Ballada op. 38 (Chopin)

W dzisiejszym świecie Ballada op. 38 (Chopin) stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy mówimy o Ballada op. 38 (Chopin) jako postaci historycznej, abstrakcyjnej koncepcji czy aktualnym temacie, jego znaczenie i wpływ przekraczają bariery i granice, wpływając na ludzi w różnym wieku, kulturach i zawodach. W tym artykule będziemy starali się zbadać i przeanalizować różne aspekty związane z Ballada op. 38 (Chopin), w celu przedstawienia kompleksowej i wzbogacającej wizji tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Ballada op. 38
Początek Ballady

Ballada F-dur op. 38 – druga z czterech ballad Fryderyka Chopina. Powstała w latach 1836–1839. Ballada dedykowana jest Robertowi Schumannowi. Prawdopodobnie została zainspirowana balladami Mickiewicza (a dokładnie Świtezianką). Artur Rubinstein powiedział, że dzieło to Kwiat-Sztorm-Kwiat (Sztorm ze względu na środkowe dramatyczne a-moll)[1].

Przypisy

  1. Max Graf i inni, Music and Philosophy: Legend of a Musical City, Legacy of Chopin, Schoenberg and His School, and Shostakovich, Open Road Media, 17 grudnia 2019, ISBN 978-1-5040-6044-8 (ang.).

Linki zewnętrzne