Badanie per rectum

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Badanie per rectum. Od wpływu na dzisiejsze społeczeństwo po znaczenie w historii, Badanie per rectum odegrał kluczową rolę w różnych obszarach. Na tych stronach będziemy analizować wpływ, jaki Badanie per rectum wywarł na życie ludzi, badając jego wpływ na kulturę, sztukę, politykę i technologię. Dodatkowo zbadamy, jak Badanie per rectum ewoluował na przestrzeni czasu, dostosowując się do zmieniających się okoliczności i wyzwań współczesnego świata. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż, która doprowadzi Cię do odkrycia prawdziwego znaczenia Badanie per rectum w naszym życiu. Nie przegap tego!

Metoda badania per rectum (u mężczyzny)

Badanie per rectum[a], badanie przez odbytnicę, badanie przez odbyt, badanie przezodbytnicze, badanie PR, badanie p.r. (od łac. per rectum, przez odbytnicę), badanie DRE (od ang. digital rectal examination) – jedno z podstawowych badań lekarskich stosowanych w proktologii, ginekologii, urologii i innych specjalnościach lekarskich. Badanie wykonuje się palcem. Pacjent znajduje się w pozycji łokciowo-kolanowej lub leży na boku. Palec w trakcie badania wchodzi na głębokość około 7–8 cm, w okolicę fałdu Kohlrauscha.

Twory dostępne w badaniu per rectum

U obu płci:

U mężczyzn:

U kobiet:

Oprócz tworów dostępnych w badaniu ocenia się długość kanału odbytu, napięcie mięśni zwieraczy i ich integralność, a także zawartość światła odbytnicy.

Uwagi

  1. Używana jest też nazwa „badanie proktologiczne”, która nie jest zbyt ścisła, gdyż badanie per rectum jest jednym z wielu badań proktologicznych (należy do nich także np. rektoskopia).

Bibliografia