W dzisiejszym świecie Baby, It’s Cold Outside stał się istotnym i interesującym tematem dla wielu osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii czy wpływ na kulturę popularną, Baby, It’s Cold Outside przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Baby, It’s Cold Outside, analizując jego znaczenie, ewolucję w czasie i rolę w różnych kontekstach. Poprzez kompleksowe i multidyscyplinarne podejście postaramy się rzucić światło na ten intrygujący i znaczący temat, oferując naszym czytelnikom głębsze i bardziej wszechstronne spojrzenie na Baby, It’s Cold Outside.
Baby, It’s Cold Outside – popowy standard napisany przez Franka Loessera na duet głosów: żeński i męski.
Standard ten powstał w 1944, a premierowo wykonał go Loesser wraz z żoną podczas rodzinnego przyjęcia w ich hotelu[1]. Żeński głos w „Baby, It’s Cold Outside” określany jest mianem „The Mouse”, a męski jako „The Wolf”[2]. Tekst utworu mówi o tym jak mężczyzna próbuje namówić kobietę, aby została z nim po randce. Kobieta jest niezdecydowana, ale za tym by została, przemawia fakt, iż (jak sugeruje tytuł) na zewnątrz jest zimno („It’s Cold Outside”).
W 1948 roku, po latach nieformalnych wykonań fragmentów piosenki, Loesser sprzedał prawa do „Baby, It's Cold Outside” MGM, która już rok później wykorzystała utwór w musicalu Neptune's Daughter. Film zawierał dwa wykonania piosenki: przez Ricardo Montalbána i Esther Williams, a także przez Reda Skeltona i Betty Garrett. Wykonania te przyniosły Frankowi Loesserowi nagrodę Akademii za najlepszą oryginalną piosenkę filmową. Piosenkę można również usłyszeć w amerykańskim serialu Glee, gdzie wykonywana jest przez Chrisa Colfera, Darrena Crissa.
Wykonania
Kapral Jeremy Catledge, puzonista z Piechoty Morskiej USA i gościnnie śpiewająca Ginai wykonują „Baby It’s Cold Outside” podczas koncertu charytatywnego (2011).
↑na albumie Stardust: The Great American Songbook Volume III (2004)
Przypisy
↑SusanS.LoesserSusanS., A Most Remarkable Fella: Frank Loesser and the Guys and Dolls in His Life; A Portrait by His Daughter, New York: D.I. Fine, 1993, s. 79-81, ISBN 1-55611-364-1, OCLC27265858.
↑SusanS.LoesserSusanS., A Most Remarkable Fella: Frank Loesser and the Guys and Dolls in His Life; A Portrait by His Daughter, New York: D.I. Fine, 1993, s. 80, ISBN 1-55611-364-1, OCLC27265858.