BAL Bashkirian Airlines

W tym artykule poruszony zostanie temat BAL Bashkirian Airlines, który w ostatnich latach zyskał duże znaczenie ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od momentu powstania BAL Bashkirian Airlines wywołał debaty, kontrowersje i był przedmiotem studiów i badań w różnych obszarach. Z biegiem czasu BAL Bashkirian Airlines ewoluował i dostosował się do potrzeb otoczenia, stając się tematem zainteresowania szerokiego spektrum ludzi. W tym sensie istotne jest zbadanie wielu aspektów i perspektyw, jakie oferuje BAL Bashkirian Airlines, a także jego implikacji na poziomie społecznym, kulturowym, gospodarczym i politycznym.

BAL Bashkirian Airlines
ООО Авиакомпания Башкортостан
Ilustracja
Samolot BAL Tu-154
IATA
V9
ICAO
BTC
Znak
BAL
Historia
Data założenia

1993

Rozpoczęcie działalności

1993

Zaprzestanie działalności

2007

Lokalizacja
Państwo

 Rosja

Baza

Port lotniczy Ufa

Węzeł

Port lotniczy Ufa

Flota
Liczba samolotów

11

Przedsiębiorstwo
Siedziba

Ufa

BAL Bashkirian Airlines – rosyjskie (baszkirskie) linie lotnicze z siedzibą w Ufie. Prowadziły operacje w latach 1993–2007.

Historia

Linie powstały w 1993 roku w wyniku podziału Aerofłotu na wiele mniejszych przedsiębiorstw lotniczych. Zaczęły wykonywać stałe połączenia krajowe oraz zagraniczne (np. do Baku, Stambułu i Erywania) oraz loty czarterowe do Kairu, Tunisu i Barcelony. W 2006 roku linie straciły licencję na wykonywanie przewozów lotniczych, a w 2007 roku oficjalnie ogłosiły upadłość.

Flota

Flota na rok 2007:

Model Kraj Pochodzenia Liczba Uwagi
Antonow An-24  ZSRR 3
Tupolew Tu-134  ZSRR 3
Tupolew Tu-154M  ZSRR 5

Wypadki

Tupolew 154M linii BAL
  • Katastrofa lotu BAL 2937 1 lipca 2002 nad niemieckim miastem Überlingen doszło do zderzenia dwóch odrzutowców. Lecący z Bergamo transportowy Boeing 757 DHL wleciał w lecącego czarterem z Moskwy Tupolewa 154 linii BAL. W wyniku katastrofy zginęli wszyscy na pokładzie obu samolotów, 71 osób, w tym 46 dzieci. Za winnego katastrofy uznano kontrolera ruchu lotniczego, Petera Nielsena, który przez niedopatrzenie skierował samoloty na siebie.