W tym artykule będziemy eksplorować i analizować Atari Transputer Workstation pod różnymi kątami i perspektywami. Atari Transputer Workstation to temat, który wzbudził duże zainteresowanie i debatę w dzisiejszym społeczeństwie, co motywuje nas do zagłębienia się w jego znaczenie i wpływ w różnych kontekstach. Poprzez tę analizę będziemy starali się zrozumieć znaczenie Atari Transputer Workstation i jego wpływ na życie ludzi, kulturę i społeczeństwo w ogóle. W tym celu przeanalizujemy różne opinie i argumenty w celu uzyskania pełnego i wzbogacającego przeglądu tematu. Mamy nadzieję, że ten artykuł posłuży jako punkt wyjścia do głębszej refleksji i lepszego zrozumienia Atari Transputer Workstation.
Atari Transputer Workstation (znany także jako ATW-800, ATW lub Abaq) – komputer typu stacja robocza produkowany przez firmę Atari w drugiej połowie lat 80. Był oparty na INMOS transputerze, co powodowało, że był to znacznie bardziej wydajny sprzęt od pozostałych dostępnych ówcześnie na rynku.
W 1986 roku Tim King stracił posadę w MetaComCo, wraz z kilkoma innymi pracownikami, rozpoczął pracę w firmie Perihelion Software znajdującej się w Anglii. Tam rozpoczęli pracę nad nowym systemem operacyjnym opartym na przetwarzaniu równoległym (ang. parallel-processing operating system – rozproszony system operacyjny) znanym jako HeliOS. W tym samym okresie współpracownik założył Perihelion (później Perihelion Hardware), by opracować nową stację roboczą opartą na transputerze, która pozwoli uruchomić HeliOS.
Za czasów Metacomco wielu pracowników zespołu Perihelion Software współpracowało zarówno z Atari, jak i z Commodore International, produkując ST BASIC oraz AmigaDOS. Kierownictwo pozostawało w kontakcie z obiema firmami. Commodore wyrażał pewne zainteresowanie tym nowym systemem oraz prezentował jego demonstracje na karcie rozszerzeń pracującej z komputerem Amiga 2000. Następnie firma straciła swe zainteresowanie tym produktem.
W tym momencie Atari spotkało się z Perihelion oraz rozpoczęło pracę, która ostatecznie przeobraziła system w ATW.
Sprzęt został po raz pierwszy zaprezentowany w listopadzie 1987 roku na targach COMDEX pod szyldem Abaq.
System ATW składa się z trzech głównych elementów:
Wszystkie były połączone za pomocą transputerowych połączeń 20 Mbit/s. Ponadto płyta główna zawiera cztery gniazda przeznaczone na dodatkowe karty (ang. farm cards) wyposażone w cztery transputery każda, co oznacza, że w pełni rozszerzona stacja ATW zawierać mogła 17 transputerów. Każdy pracował z zegarem 20 MHz (to jest to „20” w nazwie transputera), co przekładało się na wydajność rzędu 10 MIPS (dla każdego z nich). Szyna danych była również dostępna na zewnątrz, co umożliwiało podłączenie następnych stacji ATW tworzących jedną dużą farmę. Płyta główna posiadała także oddzielne gniazdo dla pojedynczego przełącznika krzyżowego INMOS (ang. INMOS crossbar switches), który usprawniał wydajność sieci przesyłającej dane między poszczególnymi procesorami.
System video Blossom oferował tryby[potrzebny przypis]:
GPU z blitterem został zaprojektowany przez Richarda Millera[1][2][3][4]. Potrafił przenosić pamięć wideo z prędkością do 16 milionów pikseli na sekundę, a znaki generował z szybkością 64 mln pikseli na sekundę[1]. Miał także możliwość użycia czterech źródeł/masek przy operacji bit-blit [potrzebny przypis].
System video Blossom był oferowany także jako karta na VMEbus dla Atari TT[3][4].