Antoni Comín

Obecnie Antoni Comín jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu ludzi w różnych częściach świata. Wpływ, jaki Antoni Comín ma na nasze życie, jest niezaprzeczalny, czy to na poziomie osobistym, społecznym, ekonomicznym czy politycznym. Od momentu pojawienia się Antoni Comín był przedmiotem badań, analiz i debat ekspertów z różnych dziedzin, którzy starają się zrozumieć jego implikacje i konsekwencje. W tym artykule zbadamy z różnych perspektyw zjawisko Antoni Comín i jego wpływ na obecne społeczeństwo, aby rzucić światło na ten szeroko dyskutowany temat.

Antoni Comín
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 marca 1971
Barcelona

Zawód, zajęcie

polityk, nauczyciel akademicki, filozof

Alma Mater

Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie

Antoni (Toni) Comín i Oliveres (ur. 7 marca 1971 w Barcelonie[1]) – hiszpański i kataloński polityk, nauczyciel akademicki oraz filozof, parlamentarzysta regionalny, w latach 2016–2017 minister zdrowia w Generalitat de Catalunya, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys

Ukończył filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Odbył studia podyplomowe na Uniwersytecie Pompeu Fabry, doktoryzował się na tej samej uczelni[1][2]. W latach 1997–2003 pracował jako nauczyciel w szkole Escola Sagrat Cor-Diputació w Barcelonie. W 2001 został wykładowcą w ESADE w ramach Universidad Ramon Llull. Autor publikacji poświęconych tematyce socjologicznej i filozoficznej[1][2].

Działał w ruchu politycznym Ciutadans pel Canvi, skupiającym współpracowników Pasquala Maragalla. W latach 2006–2010 wchodził w skład kierownictwa tej organizacji. W latach 2004–2010 sprawował mandat posła do katalońskiego parlamentu VII i VIII kadencji[2]. Uzyskiwał go jako przedstawiciel CpC startującego w porozumieniu z Partią Socjalistów Katalonii. W latach 2011–2014 Antoni Comín był członkiem PSC[2]. Opuścił to ugrupowanie, nawiązując współpracę z Republikańską Lewicą Katalonii[3]. W 2015 i 2017 ponownie wybierany do katalońskiego parlamentu[2].

W styczniu 2016 został członkiem regionalnego rządu Carlesa Puigdemonta, w którym odpowiadał za sprawy zdrowia[4]. Gabinet ten został odwołany w październiku 2017 decyzją hiszpańskiego premiera po nieuznawanej przez władze centralne katalońskiej deklaracji niepodległości. Antoni Comín znalazł się w grupie pięciu członków rządu, którzy uniknęli tymczasowego aresztowania, wyjeżdżając z Hiszpanii[5]. Osiedlił się w Belgii, sąd tego kraju odmówił jego wydania na podstawie europejskiego nakazu aresztowania[6].

W 2019 z ramienia katalońskiego ugrupowania Lliures per Europa został wybrany na deputowanego do Parlamentu Europejskiego IX kadencji[7], nie objął jednak początkowo mandatu z uwagi na spór co do legalności jego wyboru[8]. Na początku stycznia 2020 Parlament Europejski uznał go za legalnie wybranego europosła ze skutkiem od początku kadencji[9]. Z powodzeniem ubiegał się o reelekcję w wyborach w 2024 (z ramienia formacji Junts i Lliures per Europa)[10]. Ponownie powstał jednak spór prawny co do jego wyboru; hiszpańska komisja wyborcza skreśliła go z listy wybranych posłów. Objęcie mandatu uzależniono od rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej[11].

Przypisy