Antidotum (album Kasi Kowalskiej)

Obecnie Antidotum (album Kasi Kowalskiej) stał się tematem o ogromnym znaczeniu w dzisiejszym społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i szybką globalizacją Antidotum (album Kasi Kowalskiej) staje się coraz bardziej istotnym tematem dyskusji w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę społeczną, polityczną, gospodarczą czy środowiskową, Antidotum (album Kasi Kowalskiej) stanowi punkt zwrotny, który wyznaczył początek i koniec w sposobie rozwoju społeczeństwa. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Antidotum (album Kasi Kowalskiej), od jego wpływu na codzienne życie ludzi po wpływ na globalny krajobraz.

Antidotum
Wykonawca albumu studyjnego
Kasia Kowalska
Wydany

14 października 2002

Gatunek

pop rock

Długość

48:51

Wydawnictwo

Universal Music Polska (066 501 2)

Oceny
Album po albumie
5
(2000)
Antidotum
(2002)
Samotna w wielkim mieście
(2004)
Single z albumu Antidotum
  1. Starczy słów
    Wydany: 1 kwietnia 2001
  2. Bezpowrotnie
    Wydany: 28 kwietnia 2002
  3. Antidotum
    Wydany: 16 września 2002
  4. Pieprz i sól
    Wydany: 16 grudnia 2002

Antidotum – szósta płyta w dyskografii Kasi Kowalskiej, produkcji muzycznej Michała Grymuzy, wydana w 2002 roku przez Universal Music Polska.

Płyta zawiera szereg mocnych, rockowych utworów z silnie wyeksponowaną gitarą i rytmicznymi, melodyjnymi refrenami[2].

20 listopada 2002 roku album uzyskał status złotej płyty[3], a 25 czerwca 2003 roku – platynowej[4].

Realizacja albumu

Proces przygotowania do rejestracji płyty był podzielony na trzy etapy. Najpierw zarejestrowano demonstracyjne wersje utworów i z kilkudziesięciu pozycji Michał Grymuza wraz z Kasią Kowalską wytypowali 10 najlepszych, które weszły na płytę. W drugim etapie Michał Grymuza przygotował wstępne aranżacje w swoim domowym studiu z wykorzystaniem systemu Pro Tools, ułożył w nim schematy partii bębnów oraz nagrał pilotażowe wersje gitar. Utwory w takiej wersji trafiły do studia Woobie Doobie Studio. Dokonano tam aranżacji, nagrano gitary, klawisze i zaprogramowano syntetyczną perkusję[2].

Perkusja

Na perkusji grał Michał Dąbrówka. Wykorzystano zestaw Yamaha Maple Custom z blachami Paiste. Tomy i werble były strojone do tonacji poszczególnych utworów. Perkusja została zarejestrowana w studio Winicjusza Chrósta w Sulejówku. Do nagrania bębna basowego wykorzystano jednocześnie dwa mikrofony: AKG D12 umieszczony w bębnie oraz Shure Beta 52 umieszczony w odległości ok. 35 cm przed bębnem i dodatkowo przykryty wykładziną tak, by zbierał jak najmniej przesłuchów z reszty zestawu perkusyjnego. Do nagrania tomów użyto mikrofonów Sennheiser MD421, do werbli - Shure SM57, do hihatu - AKG C4000B, a jako overhead zastosowano AKG C451[2].

Gitara basowa

Partie basowe wykonał Wojciech Pilichowski, korzystając z gitary basowej Ibanez i wzmacniacza Ashdown. Sygnał był rejestrowany liniowo przez kompresor Drawmer 1960 oraz poprzez mikrofony Neumann U87 i Shure SM57 przystawione do głośnika wzmacniacza. W kilku utworach użyto przesteru do gitary basowej. W piosence "Pieprz i sól" żywy bas został podparty syntetycznym subbasem z syntezatora Minimoog[2].

Gitary

Partie gitarowe wykonał Michał Grymuza, korzystając z szeregu gitar elektrycznych – Fender Stratocaster Deluxe Plus, Fender Flame, G&L ASAT Classic, Rickenbacker 360 i gitar akustycznych – Takamine oraz Stars Sitar oraz wzmacniaczy Marshall JCM 800, Vox AC30 oraz VHT z kolumną Engl. Do rejestracji wykorzystano mikrofony Shure SM57 ustawiony przed głośnikiem oraz Neumann U87 jako mikrofon ambientowy. W kilku utworach użyto dodatkowo procesorów POD Pro i Filter Pro firmy Line6[2].

Instrumenty klawiszowe

Większość partii instrumentów klawiszowych wykonał Wojciech Olszak. Do generowania barw wykorzystano głównie syntezatory analogowe – Roland Juno 106 (z połowy lat 80.), MiniMoog z 1972 roku oraz Yamaha DX7 z 1983 roku. Większość syntetycznych bębnów powstała przy użyciu analogowych automatów Roland TR808, TR909, TR 606, Korg KR55 oraz sekwencera Akai MPC3000. W nagraniu piosenki "Nie jestem najlepsza?" zastosowano dwa wokodery: Korg VC10, przez który przepuszczono rytm zaprogramowany na automacie MPC3000 oraz Roland VP330 wykorzystany do chórków. W utworze "Pieprz i sól" użyto pianina Fender Rhodes, przepuszczając jego sygnał przez piec Vox AC30. W procesie rejestracji wykorzystano lampowy kompresor Drawmer 1960, który ocieplał brzmienie[2].

W kilku utworach pojawiają się skrecze, które nagrał Funky Filon, używając dwóch gramofonów Technics 1200 i miksera Vestax. Sygnał przechodził przez kompresor Drawmer 1960, a w charakterze przetwornika A/C wykorzystano procesor TC Electronic Finalizer Plus, w którym dodatkowo włączony był kompresor wielopasmowy i trzypasmowa bramka szumów. Tego samego procesora użyto w nagraniu "Daj wierzyć", w którym Marcin Nowakowski zagrał na Akai EWI (Electric Wind Instrument) z użyciem modułu Akai EWI3020m[2].

Wokal

Do nagrania wokalu użyto lampowego mikrofonu Brauner VM1, przedwzmacniacza Manley VoxBox i przetwornika Apogee AD8000. W przedwzmacniaczu ustawiono drobną korekcję, kompresję i de-essing. W systemie Pro Tools rejestrowano możliwie jak najdłuższe fragmenty wokalu, potem najlepsze z nich były montowane w jedną całość. Ten sam zestawu sprzętu został wykorzystany przy nagrywaniu chórków, które śpiewali Michał Grymuza, Sebastian Piekarek i Krysia Grygorcewicz[2].

Miks

Przy miksie wykorzystano wiele zewnętrznych procesorów (m.in. Lexicon 480) oraz pluginów TDM. Do kreowania obrazu dźwiękowego wykorzystano także analogowy magnetofon wielośladowy TASCAM i analogową konsoletę Soundtracs Jade. Ostatecznie stereofoniczny miks został zgrany na taśmę analogową Quantegy 499 Grand Master Gold[2].

Mastering

Masteringiem płyty zajął się Grzegorz Piwkowski. Sesja została zgrana z systemu Pro Tools na taśmę DAT w rozdzielczości 16 bitów. Do obróbki sygnału zastosowano procesor TC Electronic M5000 (kompresja pasmowa i korekcja), lampowy procesor psychoakustyczny SPL TubeVitalizer, przetwornik Apogee PSX100 i procesor dynamiki Lexicon Digital Limiter/Compresor Classic. Do odsłuchu posłużyły kolumny Tannoy System z głośnikami 15-calowymi i słuchawki Grado 325[2].

Przygotowano dodatkowo wersje utworów przeznaczone do emisji w stacjach radiowych, różniące się od wersji płytowych długością, sposobem kompresji i korekcji[2].

Lista utworów

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5].

NrTytuł utworuSłowaMuzykaDługość
1.„Nie wiem co, nie wiem kto”Katarzyna KowalskaSebastian Piekarek4:06
2.„To był sen”Katarzyna KowalskaAdam Abramek3:57
3.AntidotumKatarzyna KowalskaMichał Grymuza4:19
4.„Jak anioł”Katarzyna KowalskaMichał Grymuza3:41
5.„Jeszcze mamy czas”Katarzyna KowalskaMichał Grymuza3:41
6.„Jak przeżyć to”Katarzyna KowalskaZdzisław Zioło3:50
7.Pieprz i sólKatarzyna KowalskaMichał Grymuza4:10
8.BezpowrotnieKatarzyna KowalskaAdam Abramek5:03
9.„Nie mów mi”Katarzyna KowalskaWojciech Wójcicki3:17
10.„Daj wierzyć”Katarzyna KowalskaSebastian Piekarek3:46
11.„Nie jestem najlepsza?”Katarzyna KowalskaRyszard Sygitowicz5:16
12.„Starczy słów”Katarzyna KowalskaAdam Abramek, Paweł Sot3:45
48:51

Listy przebojów

Data premiery Tytuł Pozycje
RMF FM[6] Lista przebojów Programu Trzeciego[7] Szczecińska Lista Przebojów[8]
2001 Starczy słów - 38 41
2002 Bezpowrotnie 1 5 18
2002 Antidotum 1 6 7
2002 Pieprz i sól 1 24 35

Teledyski

Źródło[9].

Twórcy

Źródło[10][11][12][13].

Personel
  • Nagrano w Woobie Doobie Studio, Studio Winicjusza Chrósta, Indoor Studio
  • Realizacja nagrań – Wojtek Olszak, Michał Grymuza
  • Edycja komputerowa – Wojtek Olszak, Marcin Nowakowski
  • Mix – Wojtek Olszak w Woobie Doobie Studio z wyjątkiem: "Bezpowrotnie" – nagrano w studio S4, Izabelin Studio (realizacja nagrań: Leszek Kamiński, Piotr Zygo; mix: Piotr Zygo w Izabelin Studio)
  • utwór "Bezpowrotnie" ukazał się na polskiej edycji płyty "Tribute to Ayrton Senna"
  • "Starczy słów" – nagrano w studio Winicjusza Chrósta (realizacja nagrań i mix: Aleksander Woźniak)
  • utwór "Starczy słów" był prezentowany w konkursie premier na KFPP Opole 2001
  • Mastering – Grzegorz Piwkowski w High End Audio
  • Zdjęcia – Marcin Janiszewski, Tomasz Griessgraber
  • Zdjęcia z teledysku "Antidotum":
    • reżyseria: Michał Bryś
    • zdjęcia: Piotr Trela
    • montaż i korekcja barwna: Marek Klimaszewski
  • Prezentacja multimedialna – studio graficzne Orwid
  • Executive producer – Wiesław Piregrólka
  • Product manager – Marta Wnuczyńska
  • Produkcja – Universal Music Polska

Sprzedaż

Lista Kraj Pozycja
OLiS Polska 1[14]

Ciekawostki

  • W singlowym nagraniu pt. „Antidotum” zarejestrowano aż 80 śladów[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne