Andyjski Wspólny Rynek

W dzisiejszym świecie Andyjski Wspólny Rynek jest tematem ciągłego zainteresowania i dyskusji. Istnieje duże zainteresowanie dowiedzeniem się więcej na temat Andyjski Wspólny Rynek i zrozumieniem jego wpływu w różnych obszarach codziennego życia. Z biegiem czasu Andyjski Wspólny Rynek zyskał znaczenie w różnych sferach, generując debaty, badania i rozwój, które mają na celu zapewnienie nowych perspektyw na ten temat. W tym artykule szczegółowo zbadamy implikacje Andyjski Wspólny Rynek i jego wpływ w różnych kontekstach, analizując jego ewolucję w czasie i jego znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie.

Wspólnota Andyjska
Comunidad Andina
Logotyp / flaga
Mapa
Język roboczy

hiszpański, Keczua, Ajmara

Siedziba

Lima

Członkowie

4

sekretarz generalny

Gonzalo Gutiérrez Reinel

Utworzenie

1969

Strona internetowa

Andyjski Wspólny Rynek (Wspólnota Andyjska, hiszp. Comunidad Andina lub Comunidad Andina de Naciones, do 1996 roku Grupa Andyjska, Pakt Andyjski, hiszp. Grupo Andino, Pacto Andino) – ugrupowanie gospodarcze w Ameryce Łacińskiej. Powołane w 1969 roku przez Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Chile i Peru. Jego celami są m.in. utworzenie wspólnego rynku i przyspieszenie procesu rozwoju gospodarki. Językami oficjalnymi są hiszpański, keczua i ajmara. Siedziba znajduje się w Limie (Peru).

Instytucją kontrolującą działanie organizacji jest Parlament Andyjski[1].

Członkostwo

Do Andyjskiego Wspólnego Rynku należą członkowie pełni, stowarzyszeni oraz obserwatorzy. Od czasu swojego powstania organizacja posiadała następujących członków:

Przypisy

  1. PROTOCOLO DE TRUJILLO , 23 maja 2014.