Andrzej Gmitruk

W dzisiejszym świecie Andrzej Gmitruk pozostaje tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Jego znaczenie przekracza granice i pokolenia, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych sferach społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Andrzej Gmitruk był przedmiotem debaty, analiz i refleksji, stale generując nowe perspektywy i podejścia do jego znaczenia i wpływu. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Andrzej Gmitruk, badając jego ewolucję w czasie i jego znaczenie we współczesnym kontekście. Poprzez szczegółową analizę i krytyczne spojrzenie będziemy starali się głębiej zagłębić w znaczenie Andrzej Gmitruk i jego wpływ na nasze życie, oferując kompleksową wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Andrzej Gmitruk
Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1951
Warszawa

Data i miejsce śmierci

20 listopada 2018
Hipolitów

Zawód, zajęcie

trener, menedżer i promotor bokserski

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Andrzej Robert Gmitruk (ur. 14 lipca 1951 w Warszawie[1], zm. 20 listopada 2018 w Hipolitowie[2]) – polski trener, promotor i menedżer bokserski.

Życiorys

Grób Andrzeja Gmitruka na cmentarzu Bródnowskim

Zaczął swoją pracę w Polskim Związku Bokserskim w 1975 jako trener kadry juniorów[1]. Po dwóch latach objął kadrę pięściarską Legii Warszawa, która pięciokrotnie wywalczyła złoty medal drużynowych mistrzostw Polski w boksie. W 1980 na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie medale zdobyli Kazimierz Szczerba oraz Krzysztof Kosedowski, których szkolił w Legii. Gmitruk pełnił podczas igrzysk funkcję asystenta Czesława Ptaka, ówczesnego szkoleniowca reprezentacji[1].

Dwukrotnie, w latach 1981 oraz 1983, został wybrany trenerem roku przez magazyn BOKS[1]. W 1983 został trenerem reprezentacji Polski. W 1988 na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu jego czterej podopieczni: Andrzej Gołota, Henryk Petrich, Jan Dydak, Janusz Zarenkiewicz zdobyli brązowe medale[3]. Był też trenerem Rafała Kaczora[4]. Inni zawodnicy, których prowadził podczas kariery amatorskiej to Bogdan Gajda, Dariusz Kosedowski, Zbigniew Raubo.

W latach 1988–1998 Gmitruk pracował w Norwegii, gdzie był trenerem kadry bokserskiej oraz konsultantem Norweskiego Komitetu Olimpijskiego ds. sportów letnich[3].

Po roku 1998 był trenerem i promotorem pięściarzy zawodowych. Zawodnicy, których prowadził Gmitruk, to m.in.: Tomasz Adamek, Mateusz Masternak, Maciej Sulęcki i Artur Szpilka. Zarządzał też swoją grupą promotorską O’chikara Gmitruk Team[5].

W latach 2012–2018 komentował z Andrzejem Kostyrą walki bokserskie w Polsacie Sport[6]. Współpracował również z redakcją Telewizji Polskiej, gdzie komentował gale z Sebastianem Szczęsnym i Piotrem Jagiełłą.

W wyborach samorządowych 2018 bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego sejmiku mazowieckiego z list Prawa i Sprawiedliwości[7].

Życie prywatne

Zmarł tragicznie, w wieku 67 lat, 20 listopada 2018 w swoim domu w Hipolitowie. Jak poinformowała rodzina, w poniedziałek 19 listopada przypadała rocznica śmierci syna Gmitruka. Ku jego pamięci na tarasie swojego domu trener zapalił świecę, która w nocy wywołała pożar zapalając stolik znajdujący się na tarasie. Trener obudził się i pobiegł na taras, aby ugasić pożar. Podczas gaszenia ognia poniósł śmierć. Sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną zgonu była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa[8][9].

Pozostawił żonę Agnieszkę oraz pięcioletnią córeczkę, Emmę[10]. 29 listopada 2018 został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 95A-5-17)[11].

Odznaczenia

W 2018 prezydent RP Andrzej Duda za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu, za osiągnięcia w pracy szkoleniowej odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[12].

Przypisy

  1. a b c d Kalendarium Stulecia Legii - 14 lipca , legia.com (pol.).
  2. INTERIA.PL, Wybitny trener boksu Andrzej Gmitruk zginął tragicznie, miał 67 lat (pol.).
  3. a b Urodziny Andrzeja Gmitruka , bokser.org, 14 lipca 2011 .
  4. Rafał Kaczor wspomina tragicznie zmarłego Andrzeja Gmitruka, „dziennik.walbrzych.pl” .
  5. csjet.pl: Prowadzenie grupy bokserskiej to tak, jak prowadzenie firmy – mówi trener Andrzej Gmitruk. . . (pol.).
  6. Boks. Andrzej Gmitruk rozstał się z Polsatem. Mocne słowa trenera, „Sport.pl” (pol.).
  7. Wybory samorządowe 2018 , wybory2018.pkw.gov.pl .
  8. Prokuratura podała przyczynę śmierci Andrzeja Gmitruka , sportowefakty.wp.pl .
  9. Ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa przyczyną śmierci Andrzeja Gmitruka, „Przegląd Sportowy”, 21 listopada 2018 (pol.).
  10. Zbierz pieniądze na dowolny cel na Pomagam.pl, Kliknij tutaj i wesprzyj Rodzina Andrzeja Gmitruka | Adam Krzysztof na Pomagam.pl , Pomagam.pl (pol.).
  11. d, Pogrzeb Andrzeja Gmitruka 29.11.2018. Andrzej Gmitruk został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim [ZDJĘCIA] , wspolczesna.pl (pol.).
  12. Andrzej Gmitruk uhonorowany Krzyżem Oficerskim OOP , Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 29 listopada 2018 (pol.).