Andronik Kamater

W tym artykule zbadamy wpływ Andronik Kamater na dzisiejsze społeczeństwo. Andronik Kamater był ostatnio tematem rozmów i debat, ponieważ wywołał sprzeczne opinie i wzbudził zainteresowanie szerokiego spektrum społeczeństwa. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane ze Andronik Kamater, od jego pochodzenia po wpływ na różne obszary życia codziennego. Podobnie przeanalizujemy różne perspektywy i badania, które rzucają światło na Andronik Kamater, w celu przedstawienia kompleksowego spojrzenia na to zjawisko, które jest dziś tak istotne.

Andronik Kamater
Data śmierci

II poł. XII wieku

Język

grecki

Dziedzina sztuki

teolog

Ważne dzieła

Święty arsenał

Andronik Kamater (gr.: Ἀνδρόνικος Καματηρός,) – teolog bizantyński, autor traktatu polemizującego z Łacinnikami i Armeńczykami, zatytułowanego Święty arsenał.

Życie

Andronik Kamater działał w II połowie XII wieku. Był spokrewniony przez matkę z dynastią panującą. Za panowania Manuela I Komnena piastował wysokie godności eparchy Konstantynopola i wielkiego drungariosa[1].

Twórczość

Za namową cesarza Manuela I, Kamater napisał w latach siedemdziesiątych XII wieku traktat polemiczny Święty arsenał (Hierá hoplothéke). Traktat rozpoczyna pochwała cesarza, jemu zresztą przypisał Kamater autorstwo całego dzieła, wyjąwszy wstęp i zakończenie, które wraz z przepisaniem całości uważał za swoją zasługę. Utwór zawiera polemikę z Łacinnikami i Armeńczykami w sprawach wiary. Utwór ma formę dialogu. W pierwszej jego części cesarz rozmawia z kardynałami rzymskimi na temat pochodzenia Ducha Św. Rozmowa została oparta na cytatach z dzieł Ojców Kościoła. Cytaty zaś zostały dobrane w ten sposób, by wspierały grecki punkt widzenia[1]. Kamater korzysta z wrogich Łacinnikom pism Focjusza, Nicetasa z Bizancjum, Eustracjusz z Nicei, Eutymiusza Zygabena i Mikołaja z Metony. W drugiej części utworu, cesarz polemizuje z monofizytami i monoteletami. Z dyskusji zawsze wychodzi zwycięsko. Dzieło charakteryzuje się dużym artyzmem literackim. Cenili je zarówno przeciwnik ideowy Kamatera patriarcha Jan XI Bekkos, jak i jego zwolennik, Jerzy Pachymeres[2].

Przypisy

  1. a b Jurewicz 1984 ↓, s. 246.
  2. Jurewicz 1984 ↓, s. 247.

Bibliografia