Andres Veiel

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem Andres Veiel, tematem, który wzbudził zainteresowanie i debatę w ostatnich latach. Andres Veiel to temat obejmujący szeroki zakres aspektów, od jego wpływu na społeczeństwo po konsekwencje gospodarcze. W tym artykule przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Andres Veiel, aby zapewnić szeroki i kompletny przegląd, który pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć ten temat. Dodatkowo omówimy możliwe rozwiązania i strategie sprostania wyzwaniom związanym z Andres Veiel. Mamy nadzieję, że ten artykuł ma charakter informacyjny i odpowiedni dla osób zainteresowanych zdobyciem większej wiedzy na temat Andres Veiel i jego konsekwencji w różnych obszarach.

Andres Veiel
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 października 1959
Stuttgart

Zawód

reżyser, scenarzysta

Lata aktywności

od 1992

Andres Veiel (ur. 16 października 1959 w Stuttgarcie) – niemiecki reżyser i scenarzysta filmowy, dramaturg i reżyser teatralny.

Życiorys

W latach 1982–88 studiował psychologię na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W międzyczasie (1985-89) uczęszczał również na zajęcia z reżyserii i dramaturgii filmowej, prowadzone w berlińskim Künstlerhaus Bethanien przez Krzysztofa Kieślowskiego[1].

Karierę reżyserską Veiel rozpoczął od filmów dokumentalnych. Pierwszym był Winternachtstraum (1992). Kolejne to m.in. Bałagan (1994) o żydowsko-palestyńskiej grupie teatralnej oraz Black Box BRD (2001) o biograficznej konfrontacji terrorysty i jego ofiary.

Jego debiutem fabularnym był film Jeśli nie my, to kto? (2011). Obraz opowiadał o genezie terrorystycznej organizacji Frakcja Armii Czerwonej (RAF) poprzez historię znajomości pisarza i wydawcy Bernwarda Vespera z założycielami RAF-u, Gudrun Ensslin i Andreasem Baaderem[2]. Film miał swoją premierę w konkursie głównym na 61. MFF w Berlinie, gdzie spotkał się z ciepłym przyjęciem i otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera za innowacyjność[3].

Do konkursu głównego na 67. Berlinale trafił też kolejny film Veiela, dokument Beuys. Sztuka to rewolucja (2017), poświęcony jednemu z najsłynniejszych niemieckich artystów XX wieku, Josephowi Beuysowi[4].

Veiel udziela się również w teatrze. W 2005 została po raz pierwszy wystawiona jego sztuka teatralna o neonazizmie pt. Der Kick. Jej filmową adaptację Veiel nakręcił rok później - miała swoją premierę w sekcji Panorama na 56. MFF w Berlinie. W 2013 Veiel wyreżyserował premierową inscenizację swojej kolejnej sztuki Das Himbeerreich, dotyczącej skrywanych tajemnic branży bankowo-finansowej[1].

Filmografia

Reżyser

Filmy dokumentalne

Filmy fabularne

Przypisy

  1. a b Andres Veiel: Biography. Berlinale. . (ang.).
  2. If Not Us, Who? – review. The Guardian. . (ang.).
  3. Andres Veiel: Awards. IMDb. . (ang.).
  4. Berlinale 2017 Review: ‘Beuys’ By Andres Veiel. Berlin Film Journal. . . (ang.).
  5. Andres Veiel. IMDb. . (ang.).
  6. Andres Veiel. Filmweb. . (pol.).

Linki zewnętrzne