Ambra (przedsiębiorstwo)

Wygląd przypnij ukryj Ambra Spółka Akcyjna
ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

02-819 Warszawa
ul. Puławska 336

Data założenia

1990

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Robert Ogór

Przewodniczący rady nadzorczej

Nick Gűnther Reh

Nr KRS

0000041726

Giełda

GPW

ISIN

PLAMBRA00013

Symbol akcji

AMBRA (AMB)

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

25,2 mln zł

Położenie na mapie WarszawyMapa konturowa Warszawy, na dole znajduje się punkt z opisem „Ambra Spółka Akcyjna”Ambra Spółka AkcyjnaAmbra Spółka Akcyjna
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ambra Spółka Akcyjna”Ambra Spółka AkcyjnaAmbra Spółka Akcyjna
Położenie na mapie województwa mazowieckiegoMapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ambra Spółka Akcyjna”Ambra Spółka AkcyjnaAmbra Spółka Akcyjna
Ziemia52°08′29,9″N 21°01′00,7″E/52,141639 21,016861
Strona internetowa

Ambra Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego z siedzibą w Warszawie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wraz ze spółkami zależnymi prowadzi działalność głównie w zakresie produkcji, imporcie i dystrybucji win.

Struktura

Przedsiębiorstwo jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej, w skład której wchodzą:

Działalność

Grupa zajmuje się produkcją, importem i dystrybucją win. Ambra jest właścicielem marek win musujących „Dorato”, „Cin&Cin, „Michelangelo”, „Fresco”, „El Sol” i „Pliska”. W ofercie ma również wina niemusujące, wina typu aperitif, napoje bezalkoholowe „Piccolo”, a także Cydr Lubelski. Klienci grupy to głównie sieci handlowe, hurtownie i gastronomia. Grupa jest również właścicielem sieci specjalistycznych sklepów pod marką CENTRUM WINA.

Historia

Początki przedsiębiorstwa to założona 20 września 1990 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „Kram”, zajmująca się wielobranżowym handlem hurtowym i detalicznym, od 1992 działająca na krajowym rynku win. W sierpniu 1994 została przekształcona w spółkę akcyjną, a we wrześniu zmieniła nazwę na obecną. W tym samym roku jej inwestorem branżowym zostało niemieckie przedsiębiorstwo winiarskie Sektkellerei Schloss Wachencheim AG (obecna nazwa: Schloss Wachenheim AG), obejmując 25% akcji w drodze podwyższenia kapitału obrotowego, w kolejnych latach zwiększając zaangażowanie aż do 100% w 2004. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom Ambra stworzyła system dystrybucyjny, wytwórnię w Woli Dużej koło Biłgoraja, nabyła marki „Cin&Cin”, „Michelangelo” i „Rossijskoe Igristoje”, a także wykreowała własne: „Dorato”, „Fresco” i „Piccolo”.

W 1999 Ambra rozpoczęła budowę grupy kapitałowej od zawiązania spółki Centrum Wina Sp. z o.o. W 2003 nabyła większościowe pakiety akcji czeskiej spółki Soare Sekt a.s. i rumuńskiej Karom Drinks s.r.l. W 2004 przejęła kontrolę nad polską spółką Vinex, specjalizującą się w obrocie winami bułgarskimi. W czerwcu 2005 Ambra zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, dzięki czemu pozyskała ok. 60 mln zł. Kolejnym przedsiębiorstwem przejętym przez spółkę był Wine Club sp. z o.o. Ambra nabyła też połowę akcji TiM S.A. oraz mniejszościowe pakiety PW Seneclauze sp. z o.o. (późniejsza nazwa: PW LPdV Sp. z o.o.) i rumuńskiej spółki ZAREA S.A.

Akcjonariat

Według danych z września 2015 największymi akcjonariuszami spółki akcyjnej Ambra byli:

Pozostałe podmioty i osoby miały 28,92% akcji i głosów.

Przypisy

  1. a b c d e f g AMB. portalspozywczy.pl, 2018-04-11. . (pol.).
  2. a b c Barbara Woźniak, portalspozywczy.pl: Prezes grupy Ambra: rynek cydru jest w fazie konsolidacji, ale będzie rósł. portalspozywczy.pl, 2018-04-05. . (pol.).
  3. Ambra SA Rada nadzorcza.
  4. Struktura Grupy. Ambra SA. . (pol.).
  5. Profil działalności. Ambra SA. . (pol.).
  6. a b Historia. Ambra SA. . (pol.).
  7. Komunikat informacyjny KPWiG z dnia 11 maja 2005 roku w sprawie dopuszczenia do publicznego obrotu akcji Ambry SA i Decory SA. Komisja Nadzoru Finansowego, 2005-05-11. . (pol.).
  8. AMBRA (AMB). Akcjonariat. GPWInfoStrefa . Polska Agencja Prasowa i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. . (pol.).
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG