Amazon Web Services

W dzisiejszym świecie Amazon Web Services to temat, który wzbudza zainteresowanie i uwagę ludzi w każdym wieku, narodowości i stylu życia. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w kulturze popularnej, wpływ na społeczeństwo czy implikacje w dziedzinie nauki, Amazon Web Services zdołał przyciągnąć uwagę milionów osób na całym świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Amazon Web Services, analizując jego znaczenie, ewolucję w czasie i wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od swego powstania do chwili obecnej Amazon Web Services pozostawił niezatarty ślad w historii i nadal wywołuje debaty, refleksje i odkrycia.

Amazon Web Services
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Dane finansowe (2020)
Przychody

46 mld USD[1]

Wynik operacyjny

13,5 mld USD[2]

brak współrzędnych
Strona internetowa

Amazon Web Services (AWS) – przedsiębiorstwo udostępniające publicznie platformę chmurową oraz hostingowy serwis internetowy, będące jednostką zależną Amazon, udostępniającą usługi dostępne w sieci Web. Świadczenie udostępniania usług internetowych rozpoczęło w lipcu 2002[3], a z zakresu chmury obliczeniowej – od marca 2006[4]. W 2020 roku udział przedsiębiorstwa w rynku świadczenia publicznych serwisów chmurowych wynosił 32%[5].

Sztandarowymi usługami dostępnymi w Amazon Web Services są między innymi Amazon S3 oraz Amazon Elastic Compute Cloud (EC2).

Świadczone usługi

 Osobne artykuły: Amazon S3Amazon Elastic Compute Cloud.

Amazon Web Services świadczy ponad 200 usług z zakresu przetwarzania, przechowywania i archiwizacji, sieci komputerowych, baz danych, analityki, wynajmu programów komputerowych, wdrażania systemów, zarządzania systemami, uczenia maszynowego, aplikacji mobilnych, narzędzi programowania oraz związanych z Internetem Rzeczy[6].

Dostęp do większości usług jest udostępniany za pomocą dedykowanych interfejsów programistycznych, których żądania wykonywane są za pośrednictwem protokołu HTTP.

Przypisy