Allegro (przedsiębiorstwo)

Wygląd przypnij ukryj Allegro
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

Poznań

Adres

ul. Wierzbięcice 1B, 61-569 Poznań

Data założenia

1999

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Roy Perticucci

Udziałowcy

Cinven, Permira, Mid Europa Partners

Nr KRS

0000635012

Zatrudnienie

ok. 7000 (2022)

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

40 000 000 PLN

Położenie na mapie PoznaniaMapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Allegro”AllegroAllegro
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Allegro”AllegroAllegro
Położenie na mapie województwa wielkopolskiegoMapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Allegro”AllegroAllegro
Ziemia52°24′00,5″N 16°55′14,9″E/52,400139 16,920806
Pixel – siedziba spółki

Allegro Sp. z o.o. (dawniej Grupa Allegro, Allegro.pl Sp. z o.o.) – polska spółka z branży e-commerce z siedzibą w Poznaniu, prowadząca serwis Allegro.pl, Allegro.cz i Allegro.com. Była częścią brytyjskiej grupy QXL Ricardo, a potem południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers. Bezpośrednim właścicielem grupy jest spółka holdingowa Allegro.eu z siedzibą w Luksemburgu.

W październiku 2016 roku kontrolę nad Allegro.eu przejęły fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa, a w październiku 2020 roku Allegro.eu zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W skład grupy Allegro.eu wchodzą: porównywarka cen Ceneo.pl, oferująca usługi finansowe spółka Allegro Pay Sp. z o.o., Allegro.pl, które bezpośrednio lub pośrednio kontroluje eBilet Polska Sp. z o.o., czy działające poza Polską Grupę MALL, WE|DO, CZC i Mimovrste.

Po finalizacji przejęcia Grupy MALL, WE|DO, CZC i Mimovrste w 2022 roku Allegro stało się grupą regionalną, działającą w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja i Słowenia). W 2022 roku firma uruchomiła domenę Allegro.com, poprzez którą oferty wystawiane na Allegro.pl są dostępne na terenie Unii Europejskiej. W Czechach od maja 2023 roku platforma działa na domenie Allegro.cz.

Allegro w 2022 roku zatrudniało 7 840 osób w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym 4 986 w Polsce. Spontaniczna rozpoznawalność marki wśród polskich internautów wynosi 87%. Na platformie sprzedaje ok. 133 tysięcy firm, a odwiedza ją ok. 20 milionów użytkowników miesięcznie.

Firma jest też jedną z założycielek European Tech Alliance (EUTA), czyli stowarzyszenia europejskich spółek technologicznych powstałego w 2015 roku pod auspicjami ówczesnego komisarza unijnego ds. jednolitego rynku cyfrowego, Andrusa Ansipa.

Allegro należy do grona największych podatników CIT w Polsce. W 2021 roku platforma została członkiem UN Global Compact. We wrześniu tegoż roku firma dołączyła również do globalnej inicjatywy Science Based Targets Initiatives (SBTi), zobowiązując się do realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem paryskim i ścieżką 1,5 stopnia. W ratingu ESG przygotowanym przez MSCI Allegro osiągnęło w grudniu 2022 roku ocenę AA.

Od września 2022 roku prezesem Grupy Allegro jest Roy Perticucci, który zastąpił Francoisa Nuytsa.

Historia

Allegro powstało w 1999 roku w Poznaniu, założone przez tamtejszą spółkę Surf Stop Shop. Pomysłodawcą był Holender Arjan Bakker zainspirowany amerykańskim serwisem aukcyjnym eBay. Twórcą pierwszego oprogramowania i nazwy firmy był Tomasz Dudziak. Pierwsza informacja prasowa o starcie serwisu ukazała się 13 grudnia 1999 roku w magazynie komputerowym Chip i tę datę przyjmuje się za oficjalny start platformy. Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli portalu, a na pierwszej aukcji zaoferowano kamerę USB. Kilka miesięcy po starcie firmę przejęła specjalizująca się w budowie serwisów aukcyjnych brytyjska grupa QXL Ricardo za 75 tys. dolarów, pozostawiając założycieli w kierownictwie firmy.

W kwietniu 2001 roku miała miejsce milionowa aukcja. W tym samym roku Allegro wprowadziło prowizje i wypracowało pierwszy zysk. Dzięki umowom na promocje aukcji z portalami internetowymi liczba użytkowników wzrosła do kilkuset tysięcy w ciągu kilku pierwszych lat.

Po pęknięciu bańki internetowej spółka pogrążyła się w konflikcie właścicielskim między założycielami a QXL Ricardo, wywołanym odmienną wizją rozwoju serwisu. Po wejściu serwisu eBay do Polski strony zakończyły spór ugodą w 2006 roku, na mocy której QXL Ricardo na nowo przejęło kontrolę nad Allegro. Firma zaczęła przejmować takie serwisy jak OtoMoto czy porównywarkę cen Ceneo oraz zmieniać interfejs.

W 2008 roku Naspers, właściciel Gadu-Gadu w Polsce, kupił spółkę Tradus (dawniej QXL Ricardo) za około 1 mld funtów, czyli ok. 1,5 mld euro, stając się nowym właścicielem Allegro. W czerwcu 2009 roku Naspers, poprzez należącą do niego spółkę MIH Allegro B.V., wezwał do sprzedaży 100% akcji notowanej na warszawskiej giełdzie firmy Bankier.pl S.A. - właściciela między innymi portali Bankier.pl i Mojeauto.pl. Po przejęciu wszystkich akcji Bankier.pl S.A. został wycofany z giełdy w 2010 roku.

Od 2011 roku spółki QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service działały w Grupie Allegro w ramach spółki MIH Allegro. Serwis funkcjonował w Czechach (pod nazwą Aukro.cz), w Niemczech (Allegro.de), Rosji (Molotok.ru), czy Ukrainie (jako Aukro.ua), by ostatecznie skoncentrować się na rynku polskim.

W 2015 roku wydawnictwo Bonnier Business Polska, właściciel m.in. Puls Biznesu, kupiło od Allegro serwis Bankier.pl. W tym samym roku portal Wykop.pl - w grupie od 2012 roku - został sprzedany pierwotnemu właścicielowi, spółce Garvest.

W 2016 roku liczba zawieranych na Allegro transakcji wyniosła blisko 14 milionów miesięcznie, a trzy fundusze inwestycyjne: Cinven, Permira i Mid Europa Partners przejęły platformę za 3,25 mld dolarów.

W październiku 2020 roku Allegro.eu zadebiutowało na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych po największej podówczas ofercie publicznej w historii parkietu. W tym samym roku grupa przejęła spółkę finansową FinAi, na bazie którego stworzyła Allegro Pay, a tuż po debiucie powiększyła swój udział w eBilet Polska Sp. z o.o. do 100% akcji, dokupując pozostałe 20%.

W czerwcu 2021 roku Allegro zaczęło budowanie własnej sieci automatów paczkowych One Box, a w październiku tego roku Allegro kupiło firmę kurierską X-press Couriers, która 1 kwietnia 2022 roku została połączona ze spółką Allegro.

W listopadzie 2021 roku Allegro ogłosiło przejęcie m.in. czeskiej Grupy Mall - regionalnej platformy e-commerce, oraz WE|DO - firmy logistycznej z siedzibą w Czechach. Ta największa transakcja w historii firmy została sfinalizowana 1 kwietnia 2022 roku. Allegro zapłaciło łącznie 881 mln euro (ok. 4,1 mld złotych) za 100% udziałów w Mall Group i WE|DO i zwiększyło obszar działalności do sześciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Z powodu pogarszających się globalnych warunków rynkowych wywołanych wojną na Ukrainie i inflacją, Allegro przeprowadziło test na utratę wartości zakupionych aktywów i uwzględnienie niepieniężnego odpisu w wysokości 2,29 mld złotych w trzecim kwartale 2022 roku.

W lutym 2022 roku wystartowała domena Allegro.com, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie na Allegro na terenie Unii Europejskiej. Jest ona dostępna w językach angielskim, czeskim i ukraińskim. W maju 2023 roku wystartowała platforma Allegro.cz w Czechach.

Według międzynarodowego rankingu YouGov Allegro jest najsilniejszą i najchętniej polecaną marką w Polsce.

Siedziba

Biurowiec PGK w Poznaniu, w którym do stycznia 2013 znajdowała się siedziba Grupy Allegro

Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli portalu. Wiosną 2000 roku spółka przeprowadziła się do biurowca przy ulicy Dąbrowskiego 75. Kolejna zmiana siedziby serwisu nastąpiła w lutym 2003, były to tyły biurowca Wiepofamy przy ul. Szczepanowskiego 15A. W tym czasie zespół pracowników serwisu liczył ok. 60 osób. W wyniku rozwoju serwisu w 2004 roku, konieczna była zmiana siedziby, którą stał się zespół budynków PGK przy ul. Marcelińskiej 90. W związku z szybkim rozwojem działalności grupy 10 kwietnia 2011 roku na zlecenie holenderskiego funduszu Garvest Real Estate giełdowa spółka Budimex rozpoczęła przy ulicy Grunwaldzkiej budowę nowej siedziby dla Grupy Allegro. Zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną JEMS ekologiczny biurowiec o nazwie Pixel jest pierwszym z pięciu budynków dużego zespołu biurowego Klaster Grunwaldzka. Budowa pierwszego biurowca zakończyła się w styczniu 2013 roku. W 2022 roku firma przeniosła swoją siedzibę do budynku Nowy Rynek w Poznaniu, a w Warszawie firma ma swoje biuro w Fabryce Norblina.

Działalność Allegro.pl

Serwisy polskojęzyczne

Serwisy zagraniczne

Serwisy polskojęzyczne – sprzedane lub zawieszone

Zagraniczne porównywarki cen dawnej Grupy Allegro – sprzedane lub zawieszone

Zagraniczne serwisy dawnej Grupy Allegro – sprzedane lub zawieszone

Przypisy

 1. Oficjalna strona Allegro
 2. a b Skonsolidowany raport roczny Grupy Allegro.eu , allegro.eu  .
 3. tw, Grupa Allegro ma 3 tys. więcej pracowników. 8,5 mln zł dla byłego prezesa , wirtualnemedia.pl, 9 kwietnia 2023   (pol.).
 4. Badanie “Grey Scale Study - 4th wave,” 12.2021 r., DANAE, CATI, N=3045
 5. European Tech Alliance – The Story , eutechalliance.eu   (ang.).
 6. KrzysztofK. Pasławski KrzysztofK., Allegro zapłaciło 0,9 mld zł podatków , CRN, 13 sierpnia 2021  .
 7. Allegro.pl , unglobalcompact.org  .
 8. a b Allegro z ambitnymi celami klimatycznymi zaakceptowanymi przez Science Based-Targets Initiatives , Forbes, 23 grudnia 2022   (pol.).
 9. Raport ESG 2022 , allegro.pl   (pol.).
 10. bg, Roy Perticucci nowym prezesem Allegro , wirtualnemedia.pl, 7 września 2022   (pol.).
 11. Bakker o starcie Allegro
 12. a b c Historia firmy, która "wygnała" Shopee z Polski , Business Insider, 14 stycznia 2023   (pol.).
 13. DanielD. Cieślak DanielD., Naspers kupił Allegro.pl , www.internetstandard.pl, 11 marca 2008   (pol.).
 14. Bankier.pl zniknie z giełdy , Parkiet, 8 marca 2010   (pol.).
 15. PrzemysławP. Pająk PrzemysławP., Uwaga – Puls Biznesu kupuje… Bankiera za ok 20 mln zł! , Spider's Web, 13 stycznia 2015   (pol.).
 16. PrzemysławP. Pająk PrzemysławP., Wykop sprzedany! Grupa Allegro sprzedała, kupił Garvest, w którym działa… założyciel Allegro , Spider's Web, 3 lutego 2015   (pol.).
 17. AdamA. Torchała AdamA., Allegro sprzedane. Nabywca zapłacił 12,7 mld zł , Bankier.pl, 14 października 2016   (pol.).
 18. Allegro zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych. Największe IPO w historii GPW , dziennik.pl, 12 października 2020   (pol.).
 19. tw, Allegro.pl przejęło startup finansowy FinAi , wirtualnemedia.pl, 5 lutego 2020   (pol.).
 20. JacekJ. Uryniuk JacekJ., Kto jest kim na rynku pożyczek w Polsce? Allegro Pay wyrasta na gracza numer jeden , cashless.pl, 24 października 2023   (pol.).
 21. TomaszT. Wojtas TomaszT., Allegro kupiło resztę udziałów eBilet Polska , wirtualnemedia.pl, 10 listopada 2020   (pol.).
 22. GrzegorzG. Dąbek GrzegorzG., Allegro uruchomiło nie-zwykły automat paczkowy One Box , tabletowo.pl, 25 sierpnia 2022   (pol.).
 23. pel/ asa/, Allegro przejmuje firmę kurierską X-press Couriers , Bankier.pl, 8 października 2021   (pol.).
 24. Nowa metoda dostawy Allegro One Kurier zastąpi X-press Couriers , Społeczność Allegro, 5 kwietnia 2022   (pol.).
 25. MIW (oprac.), Allegro dokonało dużego przejęcia. "Chcemy stworzyć regionalnego czempiona" , Money.pl, 1 kwietnia 2022   (pol.).
 26. ALLEGRO.EU S.A.: Informacja o wynikach testu na utratę wartości aktywów Mall Group a.s. i WE|DO CZ s.r.o. , Bankier.pl, 28 listopada 2022   (pol.).
 27. Allegro uruchamia anglojęzyczną usługę, umożliwiając kupowanie i sprzedawanie w UE , StockWatch.pl, 22 lutego 2022  .
 28. epo/ mfm/, Allegro uruchamia ukraińską wersję serwisu , Bankier.pl, 6 kwietnia 2022   (pol.).
 29. epo/ osz/, Allegro podbije czeski rynek? Ruszyła platforma zakupowa allegro.cz , Bankier.pl, 10 maja 2023   (pol.).
 30. jd, Allegro, E.Wedel i Lidl najsilniejszymi markami w Polsce , wirtualnemedia.pl, 6 grudnia 2022   (pol.).
 31. jd, Allegro najchętniej rekomendowaną marką w Polsce, Żabka Café z największym wzrostem , wirtualnemedia.pl, 16 października 2022   (pol.).
 32. Global Best Brand Rankings 2022 , YouGov, 16 listopada 2022  .
 33. a b c Sto lat, sto lat!!! A dla kogo? Dla Was i dla nas. blog.allegro.pl. . .
 34. QXL Polska – informacje o firmie – Allegro , www.allegro.pl  .
 35. Budimex Raport Bieżący Link.
 36. ElżbietaE. Podolska ElżbietaE., Poznań: Niedługo powstanie budynek z trawą na dachu. Wizualizacje , Głos Wielkopolski, 14 kwietnia 2011  .
 37. KaT, Poznań: Allegro przeprowadza się do Pixela , epoznan.pl, 11 stycznia 2013   (pol.).
 38. j, Tak wyglądają wnętrza nowego biura Allegro w Poznaniu , epoznan.pl, 28 czerwca 2022   (pol.).
 39. Allegro największym najemcą Fabryki Norblina! , Fabryka Norblina, 15 października 2020   (pol.).
 40. Allegro wkracza do Niemiec – mają na tym skorzystać nasi sprzedawcy. antyweb.pl, 2016-10-17. .
 41. Allegro miało serwis aukcyjny w Rosji. Miało. antyweb.pl, 2015-07-09. .

Linki zewnętrzne

Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG-ESG
Spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu WIG140