Alemdar Mustafa Pasza

W tym artykule poruszony zostanie temat Alemdar Mustafa Pasza, który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Alemdar Mustafa Pasza został przeanalizowany z różnych perspektyw, wywołując różne debaty i sprzeczne opinie. Na przestrzeni historii Alemdar Mustafa Pasza odgrywał istotną rolę w różnych kontekstach, co doprowadziło do jego dogłębnych badań. W tym artykule staramy się przedstawić globalną i zaktualizowaną wizję Alemdar Mustafa Pasza, odnosząc się do jej początków, ewolucji i dzisiejszego wpływu. Poprzez szczegółową i rygorystyczną analizę będziemy starali się zapewnić czytelnikowi pełniejsze zrozumienie Alemdar Mustafa Pasza i jego znaczenia we współczesnym społeczeństwie.

Alembad Mustafa Pasza
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1750
Chocim

Data i miejsce śmierci

15 listopada 1808
Konstantynopol

wielki wezyr
Okres

od 29 lipca 1808
do 15 listopada 1808

Poprzednik

Çelebi Mustafa Pasza

Następca

Çavuşbaşı Memiş Pasza

Alemdar Mustafa Pasza lub Bayrakdar Mustafa Pasza (ur. ok. 1750 w Chocimiu, zm. 15 listopada 1808 w Konstantynopolu) – janczar, wielki wezyr w 1808 roku.

Życiorys

Służył w Korpusie Janczarów[1], następnie zamieszkał w miejscowości Rusçuk, zajmując się rolnictwem[2]. Rozpoczął następnie służbę u boku Tirsiniklioğlu İsmâila Aği[2][1]. W 1806 roku otrzymał tytuł wezyra[1].

29 lipca 1808 roku objął funkcję wielkiego wezyra, a 15 listopada tego samego roku został zabity przez janczarów podczas zamachu stanu[2]. Sprzeciwiał się sułtanowi Mustafie IV[3].

Upamiętnienie

Na jego cześć nazwano osiedle znajdujące się w stambulskiej dzielnicy Fatih[1].

Życie prywatne

Jego ojcem był janczar Hacı Hasan Ağa[2].

Przypisy

  1. a b c d Mustafa Pascha, Bayrakdar. biolex.ios-regensburg.de. (ang.).
  2. a b c d Kemal Beydilli: ALEMDAR MUSTAFA PAŞA. islamansiklopedisi.org.it. (tur.).
  3. Muṣṭafà Pascià. treccani.it. (wł.).