Aleksandra Mierzejewska

W dzisiejszym świecie Aleksandra Mierzejewska jest tematem o coraz większym znaczeniu i znaczeniu. Wraz z postępem technologii i globalizacją Aleksandra Mierzejewska stał się tematem, który wpływa na ludzi na wszystkich etapach życia i w każdym wieku. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę osobistą, zawodową czy społeczną, Aleksandra Mierzejewska stał się dziś przedmiotem zainteresowania i dyskusji. Z tego powodu istotne jest pełne zbadanie aspektów związanych z Aleksandra Mierzejewska, zrozumienie jego wpływu oraz przeanalizowanie możliwych rozwiązań i perspektyw na przyszłość. W tym artykule zostaną omówione różne aspekty Aleksandra Mierzejewska w celu przedstawienia szerokiej i pełnej wizji tego tematu, który tak bardzo nas interesuje.

Aleksandra Mierzejewska
Data i miejsce urodzenia

11 marca 1959
Toruń

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu
Okres

od 2020[1]

Poprzednik

Marek Rubnikowicz

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Aleksandra Maria Mierzejewska z domu Chudziak (ur. 11 marca 1959 w Toruniu[2]) – polska historyk i muzealnik. Od 2020 dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Życiorys

Absolwentka studiów z historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1999 ukończyła także studia podyplomowe z zakresu muzealnictwa. Przez całą swoją karierę zawodową związana z Muzeum Okręgowym w Toruniu. Zaczęła pracę w tymże muzeum w 1984 na stanowisku asystenta w Dziale Historii. W 2000 awansowała na stanowisko kierownika Działu Historii, funkcję tę pełniła przez niemal 17 lat. W 2017 ówczesny dyrektor muzeum Marek Rubnikowicz powołał ją na stanowisko wicedyrektora ds. naukowych. W 2020 po odejściu dyrektora Rubnikowicza na emeryturę została powołana przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego na stanowisko p.o. dyrektora. 30 sierpnia 2021 została powołana bez konkursu, za zgodą ministra kultury, przez prezydenta Torunia na 3-letnią kadencję dyrektorską, funkcję tę pełni do dziś[3][4].

Od 1984, kiedy to pracuje w muzeum, znacząco wpłynęła na rozwój tej instytucji. Podczas pracy w muzeum zrealizowała ponad 40 wystaw. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji[5][6].

Odznaczenia

Zobacz też

Przypisy