Al-Kasim ibn Ubajd Allah

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Al-Kasim ibn Ubajd Allah, temacie, który zainteresował miliony ludzi na całym świecie. Od powstania do wpływu na dzisiejsze społeczeństwo, Al-Kasim ibn Ubajd Allah był przedmiotem badań, debat i kontrowersji, które wyznaczały jego ewolucję na przestrzeni czasu. Dzięki historii sięgającej stuleci, Al-Kasim ibn Ubajd Allah pozostaje aktualny także dzisiaj, wpływając na nasze myślenie, naszą kulturę i nasze decyzje. W tym artykule zbadamy różne aspekty Al-Kasim ibn Ubajd Allah, analizując jego znaczenie i rolę we współczesnym świecie. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i nauki!

Al-Kasim ibn Ubajd Allah
‏القاسم بن عبيد الله‎
Wali al-Dawla
wezyr
Okres

od kwiecień 901
do październik 904

Poprzednik

Ubajd Allah ibn Sulajman

Następca

Al-Abbas ibn al-Hasan al-Dżardżara’i

Dane biograficzne
Miejsce urodzenia

Kalifat Abbasydów

Data i miejsce śmierci

październik 904
Bagdad, Kalifat Abbasydów

Ojciec

Ubajd Allah ibn Sulajman

Dzieci

Al-Husajn ibn al-Kasim, Muhammad ibn al-Kasim

Al-Kasim ibn Ubajd Allah (arab. ‏القاسم بن عبيد الله‎; zm. październik 904 roku w Bagdadzie) – wyższy urzędnik kalifatu Abbasydów, który pełnił funkcję wezyra od kwietnia 901 do października 904 roku.

Biografia

Al-Kasim ibn Ubajd Allah pochodzi z rodziny chrześcijańskiej rodziny nestoriańskiego pochodzenia. Jego rodzina służyła kalifom za czasów Umajjadów[1]. Sulajman ibn Wahb (dziadek), Ubajd Allah ibn Sulajman (ojciec), oraz dwójka synów: Al-Husajn ibn al-Kasim i Muhammad ibn al-Kasim, pełnili funkcję wezyrów[2].

Po śmierci ojca został mianowany wezyrem przez kalifa Al-Mu’tadida i pełnił tę funkcję do pierwszych lat kalifatu kalifa Al-Muktafiego. Al-Kasim miał dużą dominację nad młodym Al-Muktafim, który obdarzył go tytułem Wali ad-Dawla (arab. ‏ولي الدولة‎, "Obrońca Dynastii") i oddał mu jedną ze swoich córek dla jednego z jego synów[2].

Gdy Al-Mu’tadid zmarł 5 kwietnia 902 roku, Al-Muktafi zastąpił go bez sprzeciwu[3]. Al-Kasim ibn Ubajd Allah, nakazał złożenie przysięgi wierności w jego imieniu i podjął środki ostrożności, zamykając wszystkich książąt Abbasydów do czasu przybycia Al-Muktafiego z Rakki do Bagdadu (20 kwietnia)[4][5].

Przypisy

Bibliografia