Ainur

Wygląd przypnij ukryj

Ainurowie (qya. ainu – święty, lm. ainur, z valarinu Ayanûz) – istoty przypominające bogów lub aniołów ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Ainurowie to istoty duchowe stworzone z myśli Eru Ilúvatara, jedynego boga Tolkienowskiego uniwersum, które wraz z nim poprzez Ainulindalë stworzyły wizję . Każdy z Ainurów znał tylko część zamysłów Ilúvatara – tę, z której został zrodzony (z wyjątkiem najpotężniejszego z nich, Melkora, który miał część wiedzy każdego z nich). Większość Ainurów przebywa z Ilúvatarem, jednak część z nich po stworzeniu Eä przybyła na Ardę, aby wypełniać ją Muzyką Ainurów.

Czternastu najpotężniejszych z nich zwanych jest Valarami (Melkor stał się Czarnym Władcą, uosobieniem zła i nie jest już zaliczany w poczet Valarów). Pomniejsi Ainurowie, którzy zstąpili wraz z Valarami na Ardę, zwani są Majarami. Do Majarów należeli m.in. Sauron, Ungolianta, Balrogowie, a także czarodzieje (m.in. Gandalf i Saruman). Ci z Ainurów, którzy zstąpili na Ardę, są z nią związani aż do jej końca (Melkor, wyrzucony w Pustkę, ma powrócić przed końcem).

Ainurowie byli istotami duchowymi, lecz od początku mieli określoną płeć, a po zstąpieniu do materialnego wszechświata (Ei) przybierali różne materialne formy, często podobne do Dzieci Iluvatara. Tolkien pisze w Silmarillionie, że istniały między nimi więzy pokrewieństwa (Manwë i Melkor byli braćmi poczętymi z myśli Ilúvatara, Dwaj bracia Fëanturi (...) najczęściej bywają nazywani Mandos i Lorien) i dobierali się w pary na kształt małżeństw Dzieci (Małżonką Aulego jest Yavanna. za żonę ma Vaire).

Tylko raz ród Ainurów zmieszał się z rodem Dzieci Ilúvatara. Jedna z Majarów, Meliana, poślubiła króla elfów, Elu Thingola; z tego związku narodziła się Lúthien, która zakochała się w człowieku, Berenie, i dla niego zrezygnowała ze swej nieśmiertelności.

Przypisy

  1. Tolkien 2002 ↓, s. 24.
  2. Tolkien 2002 ↓, s. 27.
  3. Tolkien 2002 ↓, s. 26–27.
  4. Tolkien 2002 ↓, s. 62–63.
  5. Tolkien 2002 ↓, s. 196–197.

Bibliografia

Rasy Śródziemia
Ainurowie
Dzieci Ilúvatara
Quendi
Atani
Inni
Stworzone przez Valarów
Złe rasy stworzone przez Morgotha
Zwierzęta

  1. Morgotha nie zaliczono do Valarów
Śródziemie
Książki Tolkiena
Historia mitologii Śródziemia
Książki o Śródziemiu
Fikcyjny
wszechświat
Ludy i potwory
Postacie
Miejsca
Przedmioty
Ludzie
Adaptacje
Władca Pierścieni Petera Jacksona
Hobbit Petera Jacksona
Pozostałe
Planowane
Parodie