W dzisiejszym świecie Agronom jest tematem ciągłej debaty i analiz. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii, wpływ na kulturę czy znaczenie na polu naukowym, Agronom zajmuje ważne miejsce w programie dyskusji. Od czasów starożytnych do współczesności Agronom budził zainteresowanie i ciekawość ludzkości, wywołując głębokie refleksje i prowokując do nieustannych badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty Agronom, odkrywając jego liczne aspekty i znaczenie w bieżącym kontekście.
Agronom (gr. agronomos „wiejski rządca, włodarz”) – rolnik, specjalista w dziedzinie agronomii, teoretycznej i praktycznej nauki o gospodarstwie rolnym.
W 1960 roku w PRL organizowano służbę doradztwa rolnego podporządkowaną gromadzkim radom narodowym. Oparta ona była o etat agronoma gromadzkiego, którego zadaniami było:
Agronomowie byli także urzędnikami odpowiedzialnymi za przydział reglamentowanych środków do produkcji rolnej i budownictwa rolniczego, zajmowali się rozliczaniem dostaw obowiązkowych, nadzorowali obowiązkowe wymiany materiału siewnego zbóż i sadzeniaków ziemniaków. Agronom mieszkał (nieraz wspólnie z lekarzem weterynarii) w agronomówce, która z przyległą działką ziemi gromadzkiej obejmowała ogródek owocowo-warzywny i pólko demonstracyjno-doświadczalne. W agronomówce znajdowało się podręczne laboratorium do doraźnych badań warunków glebowo-klimatycznych.
W czasach PRL obowiązki tworzenia stanowiska agronoma miały PGR-y, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i kółka rolnicze.