Agriophyllum latifolium

W dzisiejszym świecie Agriophyllum latifolium stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu różnych osób. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę, Agriophyllum latifolium wywołał liczne debaty i wzbudził rosnące zainteresowanie jego badaniem i zrozumieniem. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Agriophyllum latifolium, analizując jego znaczenie, konsekwencje i ewolucję w czasie. Jaka jest dziś rola Agriophyllum latifolium? Jaki był jej wpływ na różne sfery życia? Na te i inne pytania zostaną omówione, aby zapewnić pełną i szczegółową wizję tego, tak aktualnego dzisiaj tematu.

Agriophyllum latifolium
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

goździkopodobne

Rząd

goździkowce

Rodzina

szarłatowate

Rodzaj

Agriophyllum

Gatunek

Agriophyllum latifolium

Nazwa systematyczna
Agriophyllum latifolium Fisch. & C.A.Mey.
Bull. Soc. Imp. Naturalistes Moscou 12: 170 1839[3]

Agriophyllum latifolium Fisch. & C.A.Mey. – gatunek rośliny z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae Juss.). Występuje naturalnie w Turkmenistanie, Afganistanie oraz Pakistanie[4][5].

Morfologia

Pokrój
Roślina jednoroczna dorastająca do 50 cm wysokości[5].
Liście
Mają kształt od równowąskiego do lancetowatego. Blaszka liściowa jest o sercowej nasadzie. Ogonek liściowy jest nagi[5].
Kwiaty
Zebrane są w kłębiki, rozwijają się w kątach pędów. Mają 2 błoniaste działki kielicha o ząbkowanym brzegu. Pręcików jest 5[5].
Owoce
Niełupki przybierające kształt pęcherzy, przez co sprawiają wrażenie jakby były napompowane. Mają cylindryczny kształt i osiągają 4–6 mm długości[5].

Biologia i ekologia

Agriophyllum latifolium jest biegaczem, czyli rośliną, której pędy nadziemne lub ich części przemieszczają się po powierzchni ziemi pod wpływem działania wiatru[6]. Kwitnie od lipca do października[5].

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– (ang.).
  3. Agriophyllum latifolium Fisch. & C.A.Mey.. The Plant List. . (ang.).
  4. Discover Life: Point Map of Agriophyllum latifolium. Encyclopedia of Life. . (ang.).
  5. a b c d e f Agriophyllum latifolium. Plantes & botanique. . (fr.).
  6. D. J. Mabberley: The Plant-book: A Portable Dictionary of the Vascular Plants (Second Edition). Cambridge University Press, 1997, s. 18. ISBN 978-0-521-41421-0. (ang.).