Adolf Kita

W dzisiejszym świecie Adolf Kita to istotny temat, który wzbudza zainteresowanie wielu osób z różnych dziedzin. Od polityki po naukę, kulturę i technologię, Adolf Kita stał się tematem ciągłej dyskusji, która generuje sprzeczne opinie i pełne pasji debaty. W całej historii Adolf Kita był przedmiotem wielu badań, badań i analiz, które miały na celu rozszyfrowanie jego złożoności i konsekwencji dla społeczeństwa. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Adolf Kita i jego wpływ na dzisiejszy świat.

Adolf Kita
Data urodzenia

6 września 1914

Data i miejsce śmierci

12 sierpnia 2003
Warszawa

Poseł na Sejm Ustawodawczy i na Sejm PRL I kadencji
Okres

od 1947
do 1956

Przynależność polityczna

Stronnictwo Ludowe / Zjednoczone Stronnictwo Ludowe

Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu III klasy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Adolf Kita (ur. 6 września 1914, zm. 12 sierpnia 2003 w Warszawie) – polski prawnik, dyplomata i polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL I kadencji.

Życiorys

Syn Piotra[1]. Z wykształcenia był prawnikiem, z zawodu pracownikiem spółdzielczym.

Podczas II wojny światowej był komendantem podokręgu A Tarnopol w ramach Okręgu Lwów Batalionów Chłopskich.

Z ramienia Stronnictwa Ludowego pełnił mandat poselski na Sejm Ustawodawczy z okręgu nr 32 Leszno, a następnie posła na Sejm PRL I kadencji z okręgu nr 18 Kalisz; w 1949 wraz z SL wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W latach 1963–1967 był kierownikiem placówki dyplomatycznej PRL w Chicago.

Pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera D37-3-17)[2].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Inwentarz archiwalny , inwentarz.ipn.gov.pl .
  2. Wyszukiwarka grobów w Warszawie. .
  3. M.P. z 1946 r. nr 140, poz. 260 („za zasługi położone w walce z okupantem i udział w pracach konspiracyjnych w okresie okupacji”).
  4. M.P. z 1955 r. nr 52, poz. 561 („w 10 rocznicę Polski Ludowej za zasługi w pracy społeczno-politycznej i zawodowej”).

Bibliografia