W tym artykule poruszony zostanie temat ATTAC, który w ostatnich latach zyskał duże znaczenie ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od ATTAC jest przedmiotem studiów i badań, które mają na celu zrozumienie między innymi jego wpływu na ludzkie zachowanie, jego wpływ na gospodarkę, jego znaczenie w historii. Poprzez szczegółową analizę zostaną zbadane różne aspekty ATTAC, podkreślając jego znaczenie i implikacje w różnych obszarach. Dlatego tak ważne jest zgłębienie wiedzy o ATTAC, aby zrozumieć jego prawdziwy zakres i to, jak może bezpośrednio lub pośrednio wpłynąć na nasze życie.
ATTAC (fr. Association pour la Taxation des Transactions pour l’ Aide aux Citoyens lub ang. Association for the Taxation of Financial Transactions for the Aid of Citizens – Obywatelska Inicjatywa Opodatkowania Obrotu Kapitałowego) – międzynarodowy ruch społeczny, powstały w grudniu 1998 w Paryżu, mający pierwotnie na celu propagowanie wprowadzenia podatku Tobina. Później organizacja dołączyła inne postulaty takie jak:
ATTAC Polska powstał w 2001 roku. Jego formalnymi (wpis w KRS) założycielami byli: Stefan Adamski, Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda.
Pierwsze walne zebranie, na którym wybrano władze stowarzyszenia i nakreślono kierunki działania, odbyło się w Gdańsku, 15 września 2001 roku. Obecni na spotkaniu byli działacze francuskiego ATTAC, wraz z Ewą Kubasiewicz-Houée. Pierwszym przewodniczącym zarządu stowarzyszenia został Maciej Muskat, a wiceprzewodniczącą Joanna Duda-Gwiazda. Później przewodniczącą stowarzyszenia została Ewa Ziółkowska.
Członkiem honorowym stowarzyszenia był Tadeusz Kowalik, jest nim Maria Szyszkowska.