8. Mila

W tym artykule zajmiemy się tematem 8. Mila, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób. 8. Mila to temat budzący kontrowersje i debaty, budzący duże zainteresowanie zarówno w środowisku akademickim, jak i w społeczeństwie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z 8. Mila, od jego pochodzenia i ewolucji, po wpływ na różne obszary. Dodatkowo przeanalizujemy możliwe implikacje i konsekwencje, jakie 8. Mila może mieć w przyszłości. Bez wątpienia 8. Mila to temat zasługujący na głęboką refleksję i analizę, dlatego istotne jest pogłębienie naszego zrozumienia go.

8. Mila
8 Mile
Ilustracja
Gatunek

dramat, biograficzny, muzyczny

Data premiery

6 listopada 2002
17 stycznia 2003 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Niemcy

Język

angielski

Czas trwania

110 min

Reżyseria

Curtis Hanson

Scenariusz

Scott Silver

Główne role

Marshall Mathers III
Kim Basinger
Brittany Murphy
Mekhi Phifer

Muzyka

Eminem
Xzibit
Dr. Dre
Method Man
50 Cent

Zdjęcia

Rodrigo Prieto

Scenografia

Philip Messina

Kostiumy

Mark Bridges

Montaż

Jay Rabinowitz

Produkcja

Brian Grazer
Curtis Hanson
Jimmy Iovine

Wytwórnia

Imagine Entertainment
Mikona Productions GmbH & Co. KG

Dystrybucja

United International Pictures

Budżet

41 mln USD

Nagrody
2003 Oscar za najlepszą piosenkę (Lose Yourself)
MTV Movie Award – najlepsza rola męska
Strona internetowa

8. Mila (ang. 8 Mile) – dramat filmowy produkcji amerykańsko-niemieckiej z 2002 roku w reżyserii Curtisa Hansona, bazujący na biografii amerykańskiego rapera Eminema. Autorem scenariusza był Scott Silver.

W 2003 roku utwór „Lose Yourself” uhonorowany został Nagrodą Akademii Filmowej.

Opis fabuły

Rok 1995, Detroit. Jimmy „B-Rabbit” Smith, Jr. (Marshall Mathers III) mieszka w starej przyczepie samochodowej niedaleko ulicy o nazwie 8. Mila, która wyznacza granicę między miastem, a przedmieściami. Jego życiem jest hip-hop – w nim szuka ucieczki od szarej rzeczywistości i codziennych problemów, które piętrzą się przed nim z dnia na dzień. Rzuca go dziewczyna, a nowa praca w fabryce zderzaków samochodowych nie odpowiada mu. Postanawia stanąć do hiphopowej walki na słowa – w miejscowym klubie The Shelter co tydzień odbywają się zawody we freestyle’owaniu, a publiczność wybiera najlepszego MC. Jimmy’emu trudno jest zaaklimatyzować się w środowisku, ponieważ jest białoskóry, przez co jako raper od razu zostaje przekreślony. Jego występ okazuje się zupełną porażką. Gdy bierze do ręki mikrofon, nie potrafi wydobyć z siebie słowa. Zdesperowany wraca do matki, mieszkającej w przyczepie z młodszą siostrą Jimmy’ego i swoim chłopakiem (rówieśnikiem syna). W ciągu następnego tygodnia Jimmy’emu przyjdzie dokonać wielu ważnych wyborów, mających znaczenie w jego dalszym życiu.

O filmie

Film w różnym stopniu opiera się na biografii Eminema. Jak przyznają on i reżyser, pewne fakty zmieniono, coś ujęto, coś dodano – zrobiono wszystko, aby film jak najbardziej spodobał się widzom, dla których powstał, czyli młodzieży. Film, z racji środowiska, w jakim się rozgrywa, jest dość brutalny i bardzo wulgarny. Dużą rolę odgrywa w nim muzyka – jak przyznaje reżyser, stanowiła ona połowę sukcesu filmu. Istotna była nie tyle ścieżka dźwiękowa, co freestyle, stanowiący „broń” raperów. Sceny w The Shelter przygotowywano przez kilka tygodni. Specjalnie na ich potrzeby zatrudniono rzeszę specjalnych statystów – osób, które na co dzień obserwują w Detroit prawdziwe wojny na słowa. Same freestyle’e były tworzone na kilka chwil przed rozpoczęciem kręcenia danej sceny.

8. Mila, jako jeden z niewielu filmów aktorskich, w wersji przeznaczonej na DVD została zdubbingowana na język polski. Bohaterowie mówią językiem polskim, jednak większość freestyle’ów pozostała w wersji oryginalnej – w miejsce polskich głosów automatycznie pojawiają się napisy.

Obsada

Wersja polska

Wersja polska: Start International Polska
Reżyseria: Joanna Wizmur
Dialogi: Anna Niedźwiecka-Medek
Dźwięk i montaż: Hanna Makowska, Janusz Tokarzewski
Kierownictwo produkcji: Paweł Araszkiewicz
Udział wzięli:

oraz

Przypisy

Linki zewnętrzne