We współczesnym świecie 7Q2 przejął kluczową rolę we współczesnym społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy chodzi o technologię, politykę, kulturę czy środowisko, 7Q2 stał się tematem o dużym znaczeniu i debacie. Od swoich początków do obecnego wpływu 7Q2 wzbudził zainteresowanie naukowców, badaczy, liderów opinii i zwykłych obywateli. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z 7Q2, analizując jego implikacje, wyzwania i możliwe rozwiązania. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i refleksji na temat 7Q2!
7Q2 (według starego systemu oznaczeń 7Q LXXEpJer) – fragment rękopisu Septuaginty spisany na papirusie w formie zwoju, datowany na I wiek p.n.e. Manuskrypt ten zawiera fragment deuterokanonicznej Księgi Barucha 6:43,44[a]. Został znaleziony w Kumran w grocie 7. Fragment ten jest oznaczany również numerem 804 na liście rękopisów Septuaginty według klasyfikacji Alfreda Rahlfsa.
Rękopis został opublikowany i opisany w 1962 roku przez Maurice’a Bailleta, Józefa Milika oraz Rolanda de Vaux w publikacji Discoveries in the Judaean Desert: Volume III. Les 'Petites Grottes' de Qumran (Plates). Jest przechowywany w Muzeum Rockefellera w Jerozolimie (Gr. 789 ).