W tym artykule przyjrzymy się 5GL z różnych perspektyw, analizując jego wpływ w różnych obszarach. 5GL to temat, który w ostatnim czasie zainteresował wiele osób, a jego aktualność nie pozostaje niezauważona. Dzięki tej analizie zbadamy różne aspekty 5GL, od jego historii po dzisiejszy wpływ. Dodatkowo odniesiemy się do opinii i stanowisk ekspertów w temacie, oferując kompletną i wyważoną wizję. Nie ma znaczenia, czy jesteś nowicjuszem, czy ekspertem, w tym artykule znajdziesz dogłębne i wzbogacające spojrzenie na 5GL.
5GL (5th-generation programming language - język piątej generacji) – skrócona wersja języka czwartej generacji.
Termin został po raz pierwszy użyty w 1982 przez Jamesa Martina w książce Applications Development Without Programmers
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,Podczas gdy języki programowania czwartej generacji są zaprojektowane do tworzenia konkretnych programów, języki piątej generacji są zaprojektowane tak, aby komputer rozwiązywał dany problem bez udziału programisty. W ten sposób użytkownik musi martwić się tylko o to, jakie problemy należy rozwiązać i jakie warunki należy spełnić, bez martwienia się o to, jak zaimplementować procedurę lub algorytm do ich rozwiązania. Języki piątej generacji są wykorzystywane głównie w badaniach nad sztuczną inteligencją. OPS5 i Mercury są przykładami języków piątej generacji[1], podobnie jak ICAD, który został zbudowany w oparciu o Lisp. KL-ONE jest przykładem pokrewnego pomysłu, języka ramowego.
W latach 80. języki piątej generacji były uważane za drogę przyszłości, a niektórzy przewidywali, że zastąpią one programowanie proceduralne programowaniem opartym na ograniczeniach dla wszystkich zadań, które można ująć w ramy jako serię ograniczeń logicznych[2].