2 (liczba)

W tym artykule zbadamy wszystko, co jest związane z 2 (liczba), od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. 2 (liczba) przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, czy to ze względu na swój wpływ na kulturę popularną, czy też ze względu na swoje znaczenie w historii. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć 2 (liczba) i jego znaczenie w różnych kontekstach. Od najbardziej podstawowych aspektów po najgłębsze implikacje, ten artykuł zagłębi się w świat 2 (liczba), aby zaoferować kompletną i wzbogacającą wizję tego ekscytującego tematu.

2
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100

faktoryzacja

liczba pierwsza

dzielniki

1, 2

zapis rzymski

II

dwójkowo

10

ósemkowo

2

szesnastkowo

2

przedrostki

di- (gr.)
dou- (łac.)

Wartości funkcji arytmetycznych
φ(2) = 1 τ(2) = 2
σ(2) = 3 π(2) = 1
μ(2) = -1 M(2) = 0

2 (dwa) – liczba naturalna następująca po 1 i poprzedzająca 3. 2 jest też cyfrą wykorzystywaną do zapisu liczb w różnych systemach liczbowych, np. w ósemkowym, dziesiętnym i szesnastkowym. Warunkiem podzielności przez 2 liczby zapisanej w systemach liczbowych o podstawie parzystej (w tym w dziesiętnym) jest parzystość ostatniej cyfry. Jest to jedyna parzysta liczba pierwsza.

Historia

Symbol dwa używany współcześnie wywodzi się od hinduskich Braminów, którzy zapisywali dwójkę jako dwa poziome odcinki (taki kształt tego symbolu został przyjęty w Chinach i do dziś jest tam używany; łatwo też zauważyć analogię do rzymskiego symbolu II). W hinduskim państwie Gupta odcinki odwrócono o 45 stopni, czasami również górny odcinek skracano i zaginano ku środkowi dolnego odcinka. W Nagari, dla przyspieszenia zapisu, górny odcinek zaczęto łączyć z dolnym. Współczesny kształt otrzymujemy przywracając dolny odcinek do pozycji poziomej, ale górny pozostawiając jako krzywą łączącą się z odcinkiem dolnym[1].

Dwa w matematyce

Dwa w nauce

Dwa w kalendarzu

2. dniem w roku jest 2 stycznia. Zobacz też co wydarzyło się w 2 roku n.e.

2. miesiącem w roku jest luty.

Zobacz też

Przypisy

  1. Georges Ifrah: The Universal History of Numbers: From Prehistory to the Invention of the Computer. tł. David Bellos et al.. Londyn: The Harvill Press, 1998, s. 393, Fig. 24.62.