Święto Trójcy Świętej

Wygląd przypnij ukryj Święto Trójcy Świętej
Ilustracja
Dzień

Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego (kalendarz zachodni) / Zesłanie Ducha Świętego (kalendarz wschodni)

Typ święta

chrześcijańskie

Znaczenie

uwielbienie Trójcy Świętej

Święto Trójcy Świętej (Uroczystość Trójcy Przenajświętszej) – jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich, obchodzonych ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. W kościołach zachodnich przypada na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, zaś według tradycji wschodniej obchodzone jest w niedzielę Pięćdziesiątnicy.

Sposób wyznaczania

W kościołach zachodnich (rzymskokatolickim, starokatolickim i protestanckich) Święto Trójcy Świętej obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, natomiast w Kościołach obrządku wschodniego (np. greckokatolickim czy prawosławnym), czyli takich, w których daty świąt kościelnych wyliczane są na podstawie kalendarza juliańskiego – w 49 dniu po Wielkanocy, wyliczonej według tegoż kalendarza. Przedział czasu w którym może wypadać święto to okres pomiędzy 17 maja a 20 czerwca. W niektórych wspólnotach przez trzy dni przed świętem Trójcy Świętej, począwszy od piątku poprzedzającego tę uroczystość, odmawia się hymn Trisagium Angelicum.

Kościół katolicki

W Kościele katolickim święto zaliczane jest do uroczystości liturgicznych i obchodzone jest jako Uroczystość Najświętszej Trójcy, tzn., że chociaż obchodzone jest w okresie zwykłym przyjmuje pierwszeństwo nad innymi dniami świątecznymi. Również Kościoły Starokatolickie obchodzą to święto jako Niedzielę Trójcy Przenajświętej w oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Kolorem obowiązującym w liturgii jest biały.

Cerkiew prawosławna

W Kościołach prawosławnych niedziela Pięćdziesiątnicy nosi nazwę Niedzieli Świętej Trójcy. W dniu tym odprawia się jedną z najbardziej uroczystych w roku Boskich liturgii. Podłogi w cerkwiach ściele się świeżo skoszoną trawą, a ikony przyozdabia brzozowymi gałązkami; na drugi dzień, w poniedziałek świętowany jest Dzień Ducha Świętego. Święto Świętej Trójcy należy do dwunastu wielkich świąt prawosławia.

Kościoły protestanckie

Święto Trójcy Świętej obchodzone jest przez Kościoły protestanckie posługujące się kalendarzem liturgicznymluterańskie, ewangelicko-reformowane i metodystyczne. W wyznaniach tych zaliczane jest do świąt najwyższej rangi. Dzieli ono rok kościelny na dwie części: przed świętem – świąteczną, począwszy od adwentu, oraz po święcie Trójcy – bezświąteczną. Stąd też wszystkie niedziele drugiej połowy roku kościelnego noszą nazwę kolejnych niedziel po Trójcy Świętej.

Ewangelikalne oraz tradycyjne prezbiteriańskie Kościoły protestanckie nie obchodzą święta, postrzegając jego tradycję jako niewyrastającą bezpośrednio z Pisma Świętego, w przeciwieństwie do świąt, które upamiętniają wydarzenia opisane w Biblii, jak np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie i Zesłanie Ducha Świętego.

Przypisy

  1. Hymn "Triságium angélicum", opusdei.org
  2. Rok kościelny w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP. .
  3. Święta kościelne w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w RP. .
  4. Śpiewnik Ewangelicki. Bielsko-Biała: Wydawnictwo „Augustana”, 2002, s. 1147.
Cykl paschalny i Zmartwychwstanie Pańskie
Chrześcijaństwo
zachodnie
Chrześcijaństwo
wschodnie
Postacie
folklorystyczne
Zwyczaje
polskie
Zwyczaje
międzynarodowe
Atrybuty
Kontrola autorytatywna (święto chrześcijańskie):Encyklopedie internetowe: