W tym artykule poruszony zostanie temat Łęczycanie (plemię), który wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Łęczycanie (plemię) przykuł uwagę badaczy, naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa ze względu na swoje dzisiejsze znaczenie. W tym artykule zbadane zostaną różne podejścia, punkty widzenia i aspekty związane z Łęczycanie (plemię), w celu przedstawienia szerokiej i pełnej wizji tego problemu. Od jego pochodzenia po konsekwencje dla społeczeństwa, co oznacza Łęczycanie (plemię) i jego wpływ w różnych kontekstach, zostanie dokładnie zbadane. Dodatkowo przeanalizowane zostaną możliwe przyszłe perspektywy i trendy związane z Łęczycanie (plemię), w celu zrozumienia jego długoterminowej prognozy.
Łęczycanie – plemię lechickie zamieszkujące obszar oddzielający Polan od Mazowszan. Od południa byli odgraniczeni od plemienia Sieradzan bagnistym Nerem.
Łęczycan wymienił w spisie plemion kronikarz Nestor, używając swej nazwy Łutyczanie.
Nazwa Łęczycanie pochodzi od grodu Łęczycy, będącego czołem opola.[potrzebny przypis]
Tereny Łęczycan leżą obecnie w województwie łódzkim.
Współcześni historycy negują istnienie osobnego plemienia Łęczycan. Między innymi Stanisław Marian Zajączkowski stwierdził, że "na istnieniu późniejszych ziem łęczyckiej i sieradzkiej jako odrębnych jednostek terytorialno-ustrojowych nie można opierać twierdzenia o istnieniu odrębnych plemion Łęczycan i Sieradzan w czasach dawniejszych".